Linki sponsorowane – jak możesz skorzystać?

Każdy system wyszukujący, a do takich zaliczymy między innymi Google, Netsprint, MSN, Yahoo, poza odnajdywaniem linków do informacji, posiada szereg innych cennych narzędzi. Są to możliwości taniej reklamy powiązanej kontekstowo z aktualnie oglądanym wynikiem wyszukiwania.Zdecydowanie najpopularniejszym jest Google AdWords. Google doprowadza ponad 80% ruchu na strony internetowe, więc nie sposób go pominąć. Podając za Wikipedią:

„Google AdWords to serwis reklamowy Google sprzedający linki reklamowe wyświetlane jako reklamy kontekstowe w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google i na stronach współpracujących z Google AdSense, sprzedawany w modelu CPC, czyli opłaty naliczanej za każde kliknięcie w reklamę.

Obecnie wyróżniane są dwa główne sposoby tworzenia linku sponsorowanego AdWords:

  • poprzez wybór słów kluczowych, na które będzie się wyświetlała reklama AdWords
  • poprzez wybór witryn internetowych, na których wyświetlana będzie reklama AdWords

Pozycja linku sponsorowanego AdWords w wynikach linków sponsorowanych ustalana jest na podstawie:

  • Wyniku Jakości reklamy
  • maksymalnej stawki CPC, ustalanej przez reklamodawcę.”

Stawki wahają się od kilku groszy za kliknięcie do nawet kilkunastu złotych. Jednak to nie cena ma decydujący wpływ na to, jak wysoko w wynikach pokaże się Państwa reklamowana witryna. Trzeba też wiedzieć, jak założyć efektywną i optymalną kampanię, która uzyska wysoki wynik jakości. Dzięki temu dotrzemy na wysokie pozycje wydając relatywnie mało. Na wynik jakości składa się umiejętność operowania słowami kluczowymi w tekście reklamy, dobór właściwych fraz kluczowych jak i wykluczeń oraz kwestia ułożenia odpowiedniej treści przekazu reklamowego. W takim komunikacie musimy zmieścić się w trzech linijkach o łącznej długości 95 znaków.

Wiele firm, próbując samodzielnie uruchomić taką kampanię, wybiera model automatycznego zakładania reklam. W takim modelu zwykle wydaje się najwięcej pieniędzy za pulę kliknięć. Warto więc zainwestować w ludzi, którzy osiągną dla Państwa dobre wyniki i dobrze zoptymalizują kampanię.