Agregat prądotwórczy

Zespoły prądotwórcze produkują energię elektryczną dla różnych zastosowań codziennego użytku, na przykład do mocy napędowej, światła a także często ogrzewania.
Są to zespoły mechaniczne, które mogą poszczycić się bardzo dużym zainteresowaniem pomiędzy ludźmi,którzy wykorzystują można powiedzieć wielką ilość pokładów prądu elektrycznego do swoich użytków dnia codziennego.
Priorytetowe zapotrzebowanie na zasilanie energią elektryczną przez agregaty prądotwórcze widoczne jest w rejonach gdzie nie ma innych źródeł energii elektrycznej.
Agregat prądotwórczy ze względu na zainstalowanie wytwarzany jest głównie w dwóch rodzajach, czyli ten o stałym umocowaniu oraz generator o ruchomej instalacji. Zapewnienie dostawy prądu jest bardzo ważne dla efektywnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Ogólne pojęcie definicji słowa agregat to zbiorowisko urządzeń, które zestawione są ze sobą w celu wykonywania zaprogramowanej pracy, przez co stanowią nowe zespoły robocze.
Podstawowe wykorzystanie agregatów zauważalne jest w dwóch kategoriach. Do pierwszej z nich, kategoria używania głównego i druga używania pobocznego. Wielce prawdopodobne, że Ci, którzy nie mają pojęcia o tej tematyce niełatwo będzie pojąć o co chodzi.
Gdy tylko rozmowa jest o celu użytkowania zespołów prądotwórczych, najczęściej rozmawia się generalnie o użytkowaniu tych agregatów w użytkowaniu lądowym oraz o zastosowaniu morskim.
Zespoły prądotwórcze często używane są w miejscach, gdzie normalna sieć energetyczna została uszkodzona lub została przerwana, dzięki czemu mogły powstać jakieś straty pieniężne i materialne.
Zespoły te powstałe są głównie z prądnicy synchronicznej która posiada stałe zasilanie oraz napędu spalinowego, poprzez który wyżej wymieniona wytwornica jest zasilana.
Maszyny prądotwórcze można opisać także ze względu obsługiwania się na zespoły prądotwórcze z ręcznym obsługiwaniem się oraz zespoły prądotwórcze z automatycznym sterowaniem.