Akcesoria dla e-sportowca

Rynek akcesoriów PC z roku na rok się rozwija, nie jest on wynikiem jedynie efektem dobrego marketingu producentów, ale autentycznej potrzeby graczy, którzy spędzając nieczęsto długie godziny przed ulubioną grą, żądają coraz to nowych rozwiązań zapewniającym im zarówno komfort rozgrywki, jak i trwałość produktów.

Pojęcie e-sportu zyskuje w Polsce coraz większy rozgłos. Organizowanych jest coraz więcej prestiżowych turniejów w tej dziedzinie, gdzie zapraszane są prawdziwe sławy z całego świata. Również sukces Polaków w różnych imprezach pokazuje, że coraz poważniej myśli się o tego typu rozgrywce nawet na poziomie pół- lub zupełnie profesjonalnym. Dość powiedzieć, że na najwyższym poziomie e-sport jest bardzo intratnym zawodem, czego dowodem niech będzie pula w katowickim Intel Extreme Masters 2014, która opiewała na kwotę 1 500 000 złotych!

 Nic dziwnego zatem, że za dużymi pieniędzmi idzie również potrzeba najlepszego sprzętu, ale również potrzeba sprzętu pozwalającego dostosować go do własnych preferencji. Więc nawet jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z e-gamingiem, warto już teraz pomyśleć o kupnie odpowiedniego sprzętu dla siebie.

Myszka dla gracza

Dobra myszka wpływa znacząco na codzienną obsługę komputera, co dopiero przy graniu… Dylematów możemy mieć sporo, począwszy już od od układu optycznego. Możemy wybrać precyzyjny czujnik laserowy, ale tylko wtedy, gdy ominiemy szerokim ruchem wyroby z tańszej półki. Dlatego o wiele lepiej kupić porządny sensor optyczny opartego na diodach, ale o jak najwyższych rozdzielczości dpi (minimum 2000). Ci zaś którzy dysponują sporą gotówką, a w dodatku grają w bardzo dynamiczne gry, mogą rozglądnąć się o mysz laserową pracującą w rozdzielczości ponad 5000 dpi. Pomyślmy też o ergonomii, jeśli jesteśmy leworęczni, to koniecznie musimy znaleźć mysz z określonym chwytem. Drugą sprawą jest odpowiedni materiał, który nie będzie ślizgał się nawet w lekko spoconych dłoniach. Więcej o myszkach dla gracza, przeczytacie w tym artykule.

Klawiatura dla gracza

Obok myszy nie powinno zabraknąć klawiatury. Tutaj ergonomia jest równie ważna. Nigdy nie kupujmy klawiatury, wcześniej nie próbując jej na żywo. Rozstaw przycisków, wysokość skoku, wreszcie sposób rozplanowania przycisków funkcyjnych, może decydować o nieudanym zakupie. Klawiatura z pewnością powinna być podświetlana, nawet jeśli szybko będziemy wciskać klawisze na pamięć. Specjalnie dla graczy montuje się w klawiaturach dodatkowe przyciski, które łatwo można zaprogramować, co docenią fani gier RTS, RPG i im podobnym. Kolejną funkcją, o której gracze powinni pamiętać, jest możliwość wciskania kombinacji 3 i więcej klawiszy naraz, bez blokowania się klawiatury. Przy zakupie warto zainteresować się również szybkością reakcji klawiatury, najlepsze działają już w częstotliwości odświeżania 100 Hz, czyli notują stan wciskanych klawiszy 100 razy na sekundę. Są to jednak drogi sprzęt niepotrzebny dla nawet średnio-zaawansowanego gracza.