Andrzejki w górach – to jest to!

Andrzejki to stara polska tradycja związana z wróżbami, zabawami oraz kosztowaniem różnych potraw. To czas zabawy, który warto spędzić w zgranym gronie przyjaciół. Coraz częściej wybieramy andrzejki w  górach, które w tym okresie można połączyć z małym jesiennym wypoczynkiem.

Andrzejki w kulturze Polski obchodzone są od XVI wieku, i choć brzmią swojsko, to przywędrowały do nas z za granicy. Andrzejki obchodzone są z 29 na 30 listopada, choć zabawy andrzejkowe oraz imprezy związane z tym świętem przyjęło się odbywać w ostatnią sobotę listopada. Andrzejki mają coś z Halloween, przy czym mogą się poszczycić o wiele dłuższą historią i tradycjami. Podobnie jak we wspomnianym święcie występują tu wróżby – zarówno oparte na losach, wróżeniu na podstawie kart, laniu wosku, odczytywaniu przepowiedni dotyczących najbliższej przyszłości czy też wielu innych mniej lub bardziej znanych zabawach andrzejkowych opartych na numerologii, horoskopie oraz wielu innych zmiennych. Andrzejki i rytuały z nimi związane zawsze były traktowane poważnie, przez co wzbudzały wielkie zaangażowanie bawiących się osób, współzawodnictwo i były gwarantem całonocnych zabaw.

Zabawa andrzejkowa to także pyszne jadło, tańce i rozmowy słowem – biesiadowanie. Czasami andrzejkom towarzyszą także przebrania lub regionalne stroje. Andrzejki obchodzone są w całej Polsce, zarówno przez ludzi młodych jak i starszych. Ci drudzy coraz częściej wybierają andrzejki w górach i decydują się na jesienny dłuży pobyt andrzejkowy w malowniczych zakątkach, gdzie oprócz zabawy andrzejkowej oddają się lokalnej rekreacji. Andrzejki w górach to coraz częściej wybierana forma odpoczynku w tym okresie czasu – oprócz wspomnianych już zabaw, warto zwrócić uwagę także na atrakcje turystyczne miejsca w którym przebywamy: można zasmakować regionalnego jadła, udać się na spacer pośród lokalnych szlaków turystycznych, zwiedzić lokalne zabytki natury i historii regionu, pojeździć na rowerze, zaplanować wędrówkę po górskich trasach i szczytach czy też odpocząć przy kominku i grzanym winie.

Imprezy andrzejkowe często są przedsmakiem długo oczekiwanego sylwestra, a uczestnictwo w nich pozwala na chwilę oderwać się od trosk dnia codziennego. Warto zaplanować andrzejki wraz ze znajomymi lub rodziną – jest to bowiem zawsze dobra okazja do wypoczynku pośród bliskich, pielęgnacji stosunków oraz przedniej zabawy w klimatach wróżbiarstwa.