Astygmatyzm – poważna wada wzroku

Jeżeli powtarza się sytuacja, że dana osoba widzi otaczający świat z zaburzoną ostrością, nie widzi wszystkich konturów danych przedmiotów, kontury te są nieostre i zniekształcone, oznacza to, że wystąpiła choroba zwana astygmatyzmem, zwana tez inaczej niezbornością oka. Objawy zależne są też od tego, jak duża jest to wada, bowiem są różne stopnie tej choroby. Niewielki astygmatyzm to objawy w postaci uczucia zmęczenia oczu czy bóle głowy, poważniejszy astygmatyzm natomiast daje takie objawy jak nieostre widzenie, nawet brak jest widzenia całych części przedmiotów. Jeśli astygmatyzm wystąpił u dzieci, możemy to zaobserwować po ich charakterystycznym zachowaniu się, a więc mrużenie oczu, częste ich tarcie czy przesiadywanie w jak najbliższej odległości od telewizora.

Astygmatyzm jest wadą wzroku, podobnie jak dwie inne podstawowe wady, a więc dalekowzroczność, czyli nadwzroczność i krótkowzroczność. Za tą wadę odpowiada rogówka, a dokładniej mówiąc – jej nieprawidłowy kształt. Rogówka prawidłowo ukształtowana posiada kształt regularnej kuli, natomiast rogówka z wada astygmatyzmu ma kształt spłaszczonej kuli, a więc podobny do piłki używanej do gry w rugby. Rzadziej przyczyna astygmatyzmu jest nieprawidłowość w budowie soczewki oka, a dokładniej mówiąc – jej nieprawidłowy kształt. Przytoczony w tym miejscu rodzaj astygmatyzmu nazywany jest najczęściej soczewkowym i jest skutkiem zmian w budowie soczewki oka, jakie nastąpiły poprzez schorzenie oka – zaćmę.

Wada astygmatyzmu jest w przeważającej ilości przypadków wadą wrodzoną, więc w zakresie ochrony przed nią niewiele można zrobić. Istnieje też tak zwany astygmatyzm wtórny oka, jego przyczyna powstania są różnego rodzaju urazy mechaniczne oka, może też pojawić się tego rodzaju astygmatyzm po przeszczepie rogówki. Kolejny przykład astygmatyzmu wtórnego to sytuacja, kiedy oko było operowane w celu usunięcia zaćmy, a operacja była wykonana metodą PUZ – obecnie już rzadko stosowaną. Najlepszą metoda postępowania jest częste kontrolowanie swoich oczu poprzez regularne chodzenie w tym celu do okulisty, co na pewno pozwoli na relatywnie szybkie wykrycie tej wady, a wiec i jej szybsze i łatwiejsze usunięcie. Czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się astygmatyzmu są miedzy innymi takie zachowania jak eksponowanie oczu na ostre promienie słoneczne, spędzanie długich godzin na wpatrywaniu się w telewizor czy też ekran monitora – czyli ogólnie mówiąc – dbajmy o swoje oczy.