Atrakcje ziemi Kłodzkiej

Góry, jezioro, niesamowite trasy podziemne, jaskinie, huty, muzea – to tylko niektóre atrakcje dostępne w Kotlinie Kłodzkiej! Ta kilkuset kilometrowa kraina obfituje w niezwykłe miejsca, które z pewnością zainteresują każdego, a różnorodność atrakcji sprawi, że nie sposób będzie się tu nudzić.

Kotlina Kłodzka to przede wszystkim malownicze krajobrazy oraz niespotykane formy skalne. Znajdują się tu liczne trasy turystyczne zarówno piesze jak i rowerowe. Wędrując po górach można podziwiać roztaczające się widoki a także osobliwe cuda natury. Jednym z nich jest Szczeliniec Wielki, położony na wzniesieniu, do którego droga wiedzie przez 665 stopni, urzeźbionych jeszcze w XIX w. Trud i wysiłek włożony w zdobycie szczytu rekompensuje jednak widok tam rozpościerający się, obejmujący całą Kotlinę Kłodzka. Obszar Szczelińca Wielkiego pokrywają niesamowite formy skalne, powstałe na skutek naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie, kształtem przypominające ludzi i zwierzęta. Można rozpoznać tu małpę, wielbłąda, słonia czy nawet mamuta, wszystko zależy też od naszej wyobraźni. Najwyższym punktem wzniesienia jest Fotel Pradziada – skała mierząca 12 metrów. W podobnej scenerii, utworzone na skutek wietrzenia piaskowca zostały Błędne Skały. Jest to labirynt utworzony z niebywałych form skalnych, jedyne takie miejsce w Polsce. Często jego przejście wymaga wręcz przeciskania się pomiędzy szczelinami, niekiedy sięgającymi zaledwie kilkadziesiąt centymetrów.

Kolejnym przystankiem na mapie powinno być Kłodzko. Miłośnicy historii oraz dawnych fortyfikacji koniecznie muszą zobaczyć znajdującą się w Kłodzku XVII-XVIII wieczną Twierdzę. Wraz z przewodnikiem ubranym w historyczny mundur można spacerować podziemnym chodnikiem minerskim a także odwiedzić przepiękne komnaty i potężne bastiony. Warto zauważyć, że fortyfikacje kłodzkie są systemem obronnym, który został bardzo dobrze zachowany, jako jeden z nielicznych tego typu obiektów w Polsce.

Dla osób ceniących mniej aktywny wypoczynek warto wybrać się nad zalew w Starej Morawie. Jest to ogromny zbiornik rekreacyjny, wybudowany w 2007 r. Cześć brzegów pokrywa piasek, wydzielone jest kąpielisko, można też wypożyczy rowery wodne, łódki czy kajaki. Jest to ogromna atrakcja turystyczna i wspaniała odskocznia od aktywnego wypoczynku. Wielką zaletą Kotliny Kłodzkiej jest jej znakomita komunikacja, dlatego wybierając się tu na urlop można spędzić go na wiele sposobów, łącząc wspinaczkę górską i plażowanie.

Mówiąc o największych atrakcjach Kotliny kłodzkiej nie można zapomnieć o kurortach uzdrowiskowych. Teren ten słynie ze znacznej ilości uzdrowisk i sanatoriów. Warto odwiedzić miejscowości takie jak Długopole Zdrój, Lądek Zdrój czy Kudowę Zdrój, gdzie znajdują się źródła wód termalnych.

Kotlina Kłodzka to wspaniałe miejsce na odpoczynek, powyżej opisana została zaledwie cząstka tego, co oferuje ta niezwykła kraina. O jej walorach musicie przekonać się jednak osobiście…