Bardzo długa historia zegara

Zegar ułatwiał odmierzanie czasu już w pradawnych czasach. Pierwsze czasomierze w postaci gnomonu, czyli kija wbitego w ziemię pokazującego cień przemieszczającego się Słońca, powstały już w 2500 r.p.n.e. Niektóre źródła podają, że było to nawet przed rokiem 3000 p.n.e. Były one bardzo niedokładne i nieprecyzyjne jednak w tamtych czasach cieszyły się dużym uznaniem i bardzo ułatwiały codzienne funkcjonowanie. Kolejny był zegar wodny, wymyślony w Chinach. Powstał również przed naszą erą i był dużo dokładniejszy, niż słoneczny, ale nadal jego dokładność pozostawiała wiele do życzenia. Poza tym miał jedną podstawową wadę – odmierzał czas, ale go nie wskazywał. Mniej więcej w tym samym czasie zaczęto również wykorzystywać klepsydry.
Według wiarygodnych źródeł kolejny rodzaj zegara wymyślono już po roku 0. Był to pierwszy mechaniczny czasomierz z napędem wodnym. Postawiono go w Chinach w 724 roku. Był już bardzo udoskonalony i zdecydowanie dokładniejszy niż jego poprzednicy. W XIV wieku bardzo powszechne stało się umieszczanie zegarów mechanicznych na wieżach kościołów, pałaców i ratuszy. Z czasem nie tylko te duże, ale każda miejscowość miała swój zegar. Największą innowacją do tej pory okazało się wynalezienie w 1450 roku mechanizmu sprężynowego.
W 1510 roku nastąpił kolejny przełom. W Niemczech powstał pierwszy kieszonkowy zegarek. Był ogromnym ułatwieniem i zarazem wielkim prestiżem ze względu na jego małą dostępność. W ciągu kolejnych 100 lat zastosowano po raz pierwszy wskazówki minutowe, mechanizmy grające i dużą nowość w postaci mechanizmu wahadłowego. Po kolejnych 100 latach poznano już wskazówkę sekundową. Cały wiek XVIII był okresem rozpowszechniania zegarów. Małych, ale przede wszystkim dużych, pokojowych. W tamtym okresie powstały też pierwsze zegary z kukułką. W wieku XIX rozpoczęła się masowa produkcja. Pierwsze fabryki powstawały w ówczesnych Niemczech. Wiek XX był okresem rozwoju i rozpowszechniania zegarków naręcznych, które z czasem stawały się coraz ładniejsze, mniejsze i dokładne. Dziś znane są już zegary kwarcowe, atomowe czy pulsarowe odmierzające czas z dokładnością do części sekundy.