Barszcz – tradycyjna polska zupa

Wigilijny, sylwestrowy, na imprezę, wesele czy zwykły obiad – barszcz czerwony to zupa idealna na każdą okazję, podawana na co dzień i od święta. Nie wyobrażamy sobie bez niej polskiej kuchni.

Barszcz dawniej

Przed wiekami używano rośliny nazywanej barszczem, którą kiszono i gotowano kwaśną zupę. Tradycja ta została jednak wyparta przez przygotowywanie zakwasu z mąki lub koncentratu barszczu czerwonego z buraków ćwikłowych. Tak powstały dwie potrawy – barszcz biały i barszcz czerwony, które przez wieki były jednymi z najpopularniejszych zup, zarówno w bogatych, jak i biednych domach.

Nie tylko w Polsce chętnie jemy barszcz. Jest to jedna z najpopularniejszych zup w krajach Europy Centralnej i Wschodniej. Znany jest barszcz ukraiński, żydowski czy litewski. Mnogość przepisów i bogactwo dodatków używanych do przyrządzenia tej potrawy zależą nie tylko od regionu, ale często też od rodzinnych tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Barszcz dziś

Barszcz, choć wielowiekowy, wciąż jest najpopularniejszą potrawą z buraków. Może być klarowny, przeznaczony do picia. Nadaje się wtedy doskonale na różnego rodzaju przyjęcia, podajemy go najczęściej z pasztecikami. Bardziej sycący, w wersji zabielonej, najlepiej smakuje z jajkiem, ziemniakami lub kiełbasą.

Współczesne gospodynie mają o tyle prościej, że w sklepach dostępne są gotowe produkty i półprodukty do przygotowania tradycyjnych, domowych zup. Wystarczy, że koncentrat barszczu czerwonego dodamy do rosołu, lub wywaru warzywnego i już mamy gotowy obiad.

Jak ugotować dobry barszcz?

Podstawą będzie wywar mięsny lub warzywny. Dodajemy do niego buraki, a na koniec doprawiamy jeszcze koncentratem barszczu czerwonego. Doprawiamy solą pieprzem i odrobiną cukru. Można dodać jeszcze czosnek, ziele angielskie i liść laurowy.

Można skorzystać z gotowych rozwiązań, jednak jeśli tylko mamy ochotę i trochę cierpliwości, spróbujmy samodzielnie przygotować koncentrat barszczu czerwonego. W tym celu umyte i pokrojone buraki wkładamy do szklanego słoja i zalewamy wodą z solą. Zamykamy i odstawiamy na tydzień, pamiętając by codziennie zawartość przemieszać.

Popularny barszcz czerwony to potrawa nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Nawet jeśli nie mamy zbyt dużego talentu kulinarnego, bez problemu poradzimy sobie z jego przygotowaniem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z