Buty piłkarskie w czterech odsłonach

Piłka nożna, zresztą jak każda inna dyscyplina sportowa, wymaga odpowiedniego przygotowania i specjalnego sprzętu. W footballu angażujemy przede wszystkim nogi, a więc podstawowym atrybutem są odpowiednie buty. Dla laika dobór obuwia piłkarskiego mógłby wydać się banalny, ale lepiej zorientowani wiedzą, że nie jest to takie łatwe, gdyż nie każde buty nadają się do wszystkich nawierzchni. Właściwie dobrane buty to dla piłkarza sprawa fundamentalna. Nie chodzi tu oczywiście o fason czy wygląd, bo to tak naprawdę jest to drugorzędne, choć jak wiemy są i tacy piłkarze, dla których to równie ważne, patrz CR7 J. To, czym powinniśmy kierować się przy zakupie butów, to: komfort, łatwość wykonywania ćwiczeń z piłką i oczywiście rodzaj nawierzchni, na której mamy zamiar grać czy trenować.

Wśród butów piłkarskich możemy wyróżnić cztery typy. Czym się zatem charakteryzują i które będą odpowiednie dla nas?

  • Pierwsze z nich to LANKI. Są z pewnością najpopularniejszym rodzajem obuwia piłkarskiego. Są to klasyczne buty z plastikową podeszwą i plastikowymi bądź gumowymi korkami. Najlepiej sprawdzają się na naturalnej- twardej nawierzchni. Kupując Lanki warto zainwestować w dobrą jakość i wykonanie, gdyż w przypadku uszkodzenia czy wyłamania choćby jednego korka, musimy wymienić je na nowe.
  • Drugim typem obuwia piłkarskiego są TURFY. Obuwie to znacznie różni się od innych, gdyż na podeszwie ma kilkadziesiąt małych, gęsto rozsianych gumowych korków. Idealną stabilność i przyczepność gwarantują na sztucznej nawierzchni, twardym boisku i murawie pokrytej śniegiem.
  • Kolejne buty do piłki nożnej to tzw. WKRĘTY. Nie bez powodu tak się je nazywa, ponieważ posiadają aluminiowe lub stalowe korki, które można odkręcać za pomocą specjalnego klucza. Używane są przez piłkarzy szczególnie tam, gdzie potrzebna jest dobra przyczepność, a więc na grząskiej bądź śliskiej murawie.
  • Ostatnim rodzajem są HALÓWKI, czyli buty przeznaczone do gry na hali. Posiadają gładką, zazwyczaj kauczukową podeszwę, która ma zapewniać dobre trzymanie się parkietu bądź poliuretanowej nawierzchni.

Jeśli więc piłka to twoja pasja, lubisz grać i jesteś dobry w tym, co robisz – postaw na profesjonalne buty, które dodatkowo zwiększą twoją sprawność i zapewnią komfort grania.