Cechy funkcjonalnej kuchni

Najlepsza kuchnia to taka, która jest praktyczna i funkcjonalna. Nie przeszkadza to jednocześnie, aby wyglądała pięknie i stylowo, jednak to, co powinno decydować o jej urządzeniu, to zdecydowanie względy praktyczne. Oto czym powinna charakteryzować się dobrze urządzona kuchnia.

Bez względu na to, w jakim stylu urządzimy naszą kuchnię, zawsze warto pamiętać, by wykorzystać w tym celu odpowiednie materiały, które znacząco wpłyną na jej funkcjonalność.

Wykończenie

Wykończenie obejmuje przede wszystkim ściany i podłogi. W związku z tym, ze kuchnia jest pomieszczeniem szczególnym, należy wykończyć te powierzchnie tak, aby były odporne na działanie wysokich temperatur, wilgoć oraz szorowanie. Podłogę warto wykończyć więc terakotą, linoleum bądź kamieniem. Ściany również pokryć możemy glazurą, ale także farbami zmywalnymi czy odpowiednią tapetą. Sprawdzi się tu również szkło. Tego typu powierzchnie będą łatwe do utrzymania w czystości – nie zaszkodzi im szorowanie ani detergenty. Nie musimy więc obawiać się nieodwracalnych uszkodzeń wykończonych powierzchni na skutek zabrudzeń czy plan, które w naturalny sposób będą się w kuchni pojawiały. Zrezygnujmy z wykładzin czy dywanów, które będą w kuchni niepraktyczne,.

Sprzęt AGD

Funkcjonalna kuchnia to również odpowiedni sprzęt AGD. Dobrany wielkością do możliwości kuchni, energooszczędny i spełniający wszystkie nasze potrzeby. Zadbajmy więc o lodówkę odpowiednich rozmiarów, z drzwiami otwieranymi w odpowiednim dla nas kierunku. Jeżeli mamy taką potrzebę, wyposażmy kuchnie w zmywarkę, która nie tylko pozwoli zaoszczędzić wodę, ale również ograniczy nasz czas spędzony w kuchni na zmywaniu. Niezbędny w kuchni będzie także piekarnik oraz kuchenka lub płyta ceramiczna lub indukcyjna.

Meble

To, co zajmuje w kuchni najwięcej miejsca to meble. Możemy zdecydować się na zestaw gotowych mebli, jeśli ich wymiary odpowiadają możliwościom naszej kuchni. Innym rozwiązaniem jest zamówienie mebli na wymiar. W tym wypadku mamy pewność, że meble spełnią wszystkie nasze potrzeby. Dobre meble powinny umożliwić nam umieszczenie w nich wszelkich kuchennych akcesoriów: garnków, patelni, szklanek, talerzy, sztućców oraz drobnych sprzętów, jak np. toster, blender, mikser, robot kuchenny czy sokowirówka. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

Pamiętajmy, że bez względu na to, jakie sprzęty i wyposażenie kuchni wybierzemy, powinno ono umożliwiać swobodne poruszanie się w kuchni i wykonywanie wszystkich kuchennych czynności. W inny wypadku pomieszczenie to nie będzie funkcjonalne i przebywanie w nim będzie stanowiło raczej kłopotliwy obowiązek niż przyjemność.