Chrzest dziecka, o czym pamiętać?

Zanim nasze dziecko otrzyma sakrament chrztu świętego, rodziców czeka załatwienie mnóstwa spraw organizacyjnych. O czym warto pamiętać? Chrzest to przecież jedna z najważniejszych imprez w życiu naszego malucha.
Dziecko jest uczestnikiem Chrztu świętego, ale zwykle nie do końca orientuje się co tak naprawdę się dookoła niego dzieje. O wszystkich elementach imprezy muszą pamiętać rodzice. Sprawa nie jest taka łatwa bo do załatwienia jest kilka naprawdę ważnych spraw.

Czy dziecko jest już gotowe na przyjęcie sakramentu?
Chrzest święty nasze dziecko może przyjąć w każdej chwili. Zaleca się jednak, aby mszę świętą zorganizować mniej więcej po ukończeniu 3 miesiąca życia malucha. Wówczas dziecko nie jest już bardzo małe i jednocześnie nie jest jeszcze tak duże by źle znieść np. czas spędzony w kościele. Taki trzymiesięczny maluch prawdopodobnie prześpi całą mszę, nie będzie grymasił i nie zestresuje się.

Jakie formalności należy załatwić?
Aby dziecko mogło przyjąć sakrament Chrztu świętego zaleca się zgłoszenie do parafii najlepiej na 3 tygodnie przed planowaną uroczystością. Oczywiście nie ma co do tego reguły. W niektórych parafiach Chrzest jest organizowany tylko co jakiś czas we wcześniej wyznaczonych terminach. Oprócz wyznaczenia daty ceremonii konieczne będzie także zebranie całej dokumentacji. Ważny będzie akt urodzenia dziecka oraz akt ślubu. Ważne będą także dane osobowe rodziców chrzestnych.

To, ile zapłacimy za mszę świętą podczas której nasze dziecko zostanie ochrzczone zależy od danej parafii. Zwykle kościół nie ma odgórnie ustalonego cennika i deklaruje kwotę co łaska.

Jak przygotować dziecko?
Nasz maluch nie do końca wie, co się dookoła niego dzieje. Najważniejsze, aby zapewnić mu możliwie największy komfort. Dzięki temu nie będzie przestraszony. Warto także zadbać o jego wygląd. Uroczystego charakteru ceremonii dodamy przez ubranie dziecka do chrztu w garniturek lub w przypadku dziewczynki dobierając jej białą sukienkę.