Ciągniki nowe a używane w 2013 r.

Niedawno mieliśmy okazję dowiedzieć się, jakie marki ciągników były najpopularniejsze w Polsce w 2013 r. Były to jednak dane dotyczące tylko nowych ciągników. Wyżej wspomniany raport przygotowała agencja Martin & Jacob. Portal ogłoszeniowy Tablica.pl udostępnił także dane o rynku ciągników używanych.

Z poprzedniego raportu wynikało, że wszyscy producenci maszyn rolniczych z pierwszej dziesiątki (New Holland, John Deere, Zetor, Case IH, Deutz-Fahr, Claas, Kubota, Massey Ferguson, Farmtrac i Ursus) borykali się z większymi lub mniejszymi trudnościami. Jedynym wyjątkiem jest Kubota – jej sprzedaż nie tylko nie spadła, ale w porównaniu z 2012 r. wzrosła aż o 87,8%.

Pozostali producenci odnotowali spadek sprzedaży, niektórzy nawet kilkudziesięcioprocentowy. Równocześnie wiadomo, że dzięki unijnym środkom polscy rolnicy kupowali w ostatnich latach więcej sprzętu. Najwięcej nowych ciągników zarejestrowano w 2012 r. (ponad 19,3 tys.), a wraz z wyczerpywaniem się środków przeznaczonych na pomoc dla rolników popyt na nowe maszyny spadł. Wiąże się to zarówno ze wzrostem popytu, jak i podaży traktory używane. Zaopatrzywszy się w nowe maszyny, beneficjenci programów pomocy wystawiali na sprzedaż stare, co z kolei stwarzało większe możliwości wyboru tym, którzy postanowili kupić traktor z drugiej ręki.

Według danych portalu Tablica.pl najpopularniejszą marką traktorów używanych był Ursus, za którym idzie Zetor i Massey Ferguson. Co ciekawe, Zetor znajduje się na drugim miejscu zarówno w rankingu marek traktorów nowych, jak i używanych. Dalsze miejsca zajmuje John Deere i Case IH. Jednym z najczęściej wybieranych modeli jest Ursus 1614. Jeśli chodzi o roczniki, 43% pojazdów sprzedawanych na Tablicy to produkcja z lat 80., z lat 90. pochodzi 21%, a z lat 60. – 5%.