Co to jest nebulizator i jak go stosować?

Często możemy spotkać się z pojęciem nebulizatora, używanym jako synonim inhalatora pneumatycznego i ultradźwiękowego – czyli popularnych urządzeń do inhalacji. Tymczasem nebulizator to nie całe urządzenie, ale jego część składowa. Umożliwia on zamianę leku w formie płynnej w aerozol, który jest łatwiej przyswajalny przez organizm. Nebulizatory mogą produkować aerozol w trybie ciągłym lub przerywanym, a sam proces nebulizacji może wykorzystywać sprężone powietrze, sprężony czysty tlen lub ultradźwięki.

 

Zalety nebulizatorów

Metoda nebulizacji przyspiesza działanie leku i pozwala na zredukowanie jego dawki, a tym samym ogranicza jego działanie uboczne. Inhalatory z nebulizatorami stosujemy zarówno przy przeziębieniach i profilaktyce zdrowia układu oddechowego, jak i chorobach przewlekłych, np. astmie, mukowiscydozie, alergiach czy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.

W terapii z wykorzystaniem nebulizatora możemy używać takich środków jak: sól fizjologiczna, leki mukolityczne, leki rozszerzające drogi oddechowe, antybiotyki, leki przeciwzapalne i inne. W odróżnieniu od tradycyjnych inhalatorów, nebulizator nie wymaga koordynacji wdechowo-wydechowej. Ma to istotne znaczenie w przypadku terapii dzieci, niepełnosprawnych, seniorów i innych osób niewspółpracujących. Nebulizacja umożliwia też indywidualne dobranie dawki leku,  skorelowanie kilku leków, a także przeprowadzenie jednocześnie tleno- i farmakoterapii.

 

Nebulizator w praktyce

W inhalatorach ultradźwiękowych, nebulizator jest jego integralną, niewymienną częścią, a lek w postaci aerozolu jest produkowany bezpośrednio w środku urządzenia. Natomiast w inhalatorach pneumatycznych nebulizator stanowi oddzielny element, który zwykle w razie potrzeby można wymienić. W tym wypadku nebulizator, oprócz rozpylania aerozolu, pełni funkcję także pojemnika na lek. Jego stosowanie nie jest skomplikowane i w większości modeli inhalatorów pneumatycznych wygląda podobnie.

Najpierw wlewamy do niego odpowiednią dawkę leku, którą dodatkowo rozcieńczamy 0.9% fizjologicznym roztworem soli (3-4 ml). W przypadku leków konfekcjonowanych  nie stosujemy rozcieńczenia. Następnie łączymy nebulizator z maską (ustnikiem), a potem z kompresorem. Przyjmujemy odpowiednią pozycję do inhalacji, przykładamy szczelnie maskę do twarzy (lub obejmujemy ustami ustnik) i włączamy inhalator. Wdychamy lek do momentu opróżnienia nebulizatora. Należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji urządzenia, które po każdym użyciu musimy umyć ciepłą wodą z mydłem (plastikowe części), następnie dobrze osuszyć.