Co wybrać w natłoku reklam?

Żyjemy w świecie, w którym króluje reklama. Choć nie od dziś wiadomo, że reklama jest dźwignią handlu, to jednak dopiero dzisiaj rozwój technologiczny i medialny umożliwia aż takie bombardowanie nas reklamą. Zachęcające do kupna spoty i banery krzyczą do nas z każdego rogu ulicy, z kamienic i przystanków autobusowych. Reklamy widzimy w telewizji (i to także w trakcie ulubionego filmu!), słyszymy w radio, dostajemy na skrzynkę mailową. Co gorsza, w polskich serialach spotykamy się ze zjawiskiem tak zwanego lokowania produktu, a prawie co drugi dzwoniący do nas telefon, to jakaś reklamowa oferta. Jak przetrwać w tym świecie? Jak się nie pogubić i znieść to wszystko?

I jeszcze jedno ważne pytanie – jak z natłoku różnych reklam wybrać produkt najlepszy, a nie po prostu najsilniej i najbardziej energicznie reklamowany? Bardzo ważne jest, by wybierając dany produkt zawsze dobrze rozeznać rynek (oczywiście najbardziej dotyczy to najdroższych towarów i usług, które chcemy uzyskać w jak najlepszej jakości). Przykładowo, wybierając usługi księgowe, poznajmy różne propozycje firm. Warto skorzystać wówczas z internetu i za jego pomocą zrobić porównanie księgowości internetowej. Możemy wówczas na spokojnie popatrzeć na ceny i ofertowane terminy. Świetnym pomysłem jest również popytanie znajomych lub osób, które już korzystały z danego towaru czy usługi. Wówczas mamy pewność, że nie działają oni w celach komercyjnych, tylko rzetelnie poinformują nas o jakości działania danej firmy, czy wartości produktu. Jest to także pewien rodzaj reklamy – jeśli jednak dany produkt jest polecany nam przez osobę, którą darzymy zaufaniem, jest to zupełnie inny rodzaj reklamy niż nieinteresujący (a wręcz denerwujący!), widziany po raz setny spot reklamowy.

Dobre rozeznanie rynku i rady znajomych z pewnością ułatwią nam dokonanie wyborów, trudno jednak zawsze spędzać kilkadziesiąt minut nad analizowaniem zalet i wad produktu. Jeśli jesteśmy w sklepie spożywczym, przecież nie możemy zastanawiać się godzinami nad wyborem makaronu, pieczywa czy masła. Wówczas nasz wybór musimy oprzeć na własnym doświadczeniu. Raz na jakiś czas warto też ulec reklamie – a nuż odkryjemy wówczas naprawdę dobry produkt?