Co zrobić z zadłużonym domem

Dom to życiowa inwestycja i należy o niego dbać. Większość ludzi wie o tym, ale zdarza się też tak, że mają trudności ze swoim lokum. I nie chodzi tu wcale o takie błahostki jak sprzątanie. Mowa o poważnym zadłużeniu.

Najczęściej nie wywołuje to poważnych problemów, gdyż zobowiązania da się z łatwością wyrównać, a ich niespłacenie nie powoduje odwiedzin komornika. Czasami jednak bank zaczyna procedurę przejęcia nieruchomości i sytuacja wygląda bardzo źle.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy reagować z wyprzedzeniem. Dobrze jest w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do specjalistów. Najlepiej skorzystać z pomocy radców prawnych, doradców finansowych, lub firm specjalizujących się w tego typu sprawach, jak np. zadluzonemieszkanie.pl . Są one w stanie bardzo nam pomóc w tego rodzaju sytuacjach.

Czego natomiast robić nie wolno, to ładować się w różnego rodzaju kredyty. Takie pomysły przynoszą więcej kłopotów niż korzyści. Pozornie tania pożyczka szybko rośnie, a nieuczciwi specjaliści tylko czekają na takie okazje by bezwzględnie  oskubać zdesperowane osoby. A przecież niejednokrotnie istnieje łatwiejsze rozwiązanie takiego problemu.

Jeżeli zadłużona jest nieruchomość, można ją odsprzedać lub zamienić. Istnieją firmy, które zajmują się pośrednictwem w obrocie tego typu nieruchomościami. To trochę rzadsza i nieco prostsza sytuacja.

Częściej jest tak, że to my, jako osoba prywatna, mamy długi, a nie nasze mieszkanie. Co wtedy? Najlepiej jest przepisać wartościowe rzeczy na zaufane osoby (rodzina, przyjaciele) i ogłosić upadłość. Od niedawna istnieje bowiem możliwość, aby pojedyncze osoby ogłaszały niewypłacalność, jak firmy. Taka czynność chroni nas przed wierzycielami, a nam daje szansę na nowy start.