Ćwiczenia na masę bez nadmiaru tłuszczu

Wykonujesz ćwiczenia na masę, ale niestety razem z mięśniami przybywa ci też niechcianego tłuszczu. Niestety to częste efekty uboczne rozbudowy muskulatury. Można to jednak ograniczyć przy zachowywaniu odpowiedniej diety. 

Jednym z częstym błędów pojawiających się na etapie rozbudowy masy mięśniowej jest nie poświęcanie odpowiedniej uwagi diecie. Zbyt często dbamy o to, żeby dostarczyć naszemu organizmowi większą ilość kalorii, ale przy tym nie przywiązujemy już odpowiedniej wagi do jakości dobieranych produktów. W efekcie zamiast dostarczać mięśniom potrzebnych składników odżywczych, dzięki którym mogą rosnąć, sprawiamy, że złe jedzenie odkłada się nam w formie tkanki tłuszczowej. Nawet najlepsze ćwiczenia na masę nie przyniosą pożądanych efektów. 

Dieta na przyrost masy mięśniowej powinna dostarczać więcej energii niż wynosi twoje dzienne zapotrzebowanie. Wskazane jest więc stopniowe zwiększanie ilości spożywanych kalorii, tak by ostatecznie dojść do poziomu około 120 proc. dziennego zapotrzebowania. Im cięższe ćwiczenia na masę zawiera twój plan treningowy, tym więcej kalorii powinieneś dostarczać. Najczęściej jest to po prostu spożywanie o około 500 do 1000 kcal dziennie więcej. Podstawą takiej diety muszą być węglowodany. Powinny one dostarczać nam do 60 proc. dziennego zapotrzebowania energetycznego. Węglowodany nie tylko dają nam energię potrzebną do codziennego wysiłku, ale też chronią nasze mięśnie przed rozpadem. Kluczowe dla rozbudowy naszej masy mięśniowej jest również dostarczanie odpowiedniej ilości białka. W dobrze dobranej diecie nie może zabraknąć także tłuszczów. Powinny one zaspokajać około 20-30 proc. dziennego zapotrzebowanie. 

Żeby ograniczyć przybywanie tkanki tłuszczowej powinnyśmy zadbać nie tylko o dostarczenie odpowiedniej ilości białka, węglowodanów i tłuszczów, ale także o ich jakość. Dlatego w przypadku węglowodanów powinniśmy wybierać przede wszystkim te złożone. Ich źródłem są m.in. ryż brązowy, ryż basmati, ryż dziki, kasza gryczana, płatki owiane. Węglowodany proste powinniśmy jeść jedynie zaraz po treningu.

Najlepszym źródłem białka są z kolei m.in. jaja, mięso drobiowe, a tłuszczów ryby, orzechy i oleje roślinne np. lniany, kokosowy i rzepakowy. Spożywając tego typu pokarmy możemy być spokojni, że dostarczamy naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych do rozwoju składników. 

Oczywiście chcąc wyraźnie rozbudować mięśnie powinniśmy też różnicować obciążenia treningowe. Warto regularnie przeglądać atlas ćwiczeń i wybierać z niego różne ćwiczenia na biceps, klatkę piersiową, plecy i nogi.