Cybernetyczne robaki – technologia i zabawa

Dzieciaki uwielbiają wszelkie elektroniczne gadżety, przy czym nie koniecznie muszą być to zabawki. Jaskrawy kolor, ruch i dynamika to coś co pociąga wszystkie maluchy.

Producenci zabawek już dawno zrozumieli ten fenomen i garściami czerpią z możliwości, jakie daje współczesna technologia. Dzisiejsze interaktywne zabawki to obecnie zdecydowanie coś więcej niż szczekający piesek maskotka, czy wołająca „mama” lalka-bobas. Dzisiejsze zabawki potrafią odczytywać różnorodne bodźce, komunikować się z komputerem czy telefonem – służą do tego specjalne aplikacje, a w niektórych wersjach, mogą być nawet programowane przez same dzieci (najnowsze wersje klocków Lego)

W ostatnich latach dużą popularność zyskały zabawki, które potrafią swobodnie poruszać się w wolnej przestrzeni lub specjalnych labiryntach, samodzielnie określając kierunek swojego ruchu, omijając przy okazji wszelkie napotkane po drodze przeszkody. Z tej grupy zabawek, na szczególną uwagę zasługują produkty marki HexBug. Te malutkie cybernetyczne robaki spełniają wszelkie wytyczne co do tego, aby stać się ulubieńcami dzieciaków. Są kolorowe, niewielkie, ale przy okazji niezwykle szybkie i co najważniejsze, reagują na dotyk, natychmiastowo zmieniając kierunek ruchu – wygląda to tak, jak gdyby próbowały uciekać.

Oczywiście dla wielu rodziców HexBug to tylko kolejny zbyteczny gadżet, który szybko znudzi się dziecku. Z technologicznego punktu widzenia, taki cybernetyczny robak to jednak naprawdę ciekawa konstrukcja, która zadziwia swoją sprawnością oraz żywotnością. Niewielkie roboty przypominające spotkane w naturze zwierzęta, takie jak mrówki, pająki, żuki czy larwy, wyposażone są w specjalne czujniki sensoryczne – dotykowe i dźwiękowe. Dzięki nim, każdy z produktów HexBug staje się zabawką w pełni interaktywną, automatycznie reagująca na zmiany zachodzące w otoczeniu. Gdy taki zabawkowy robak trafi na przeszkodę, od razu zmieni kierunek ruchu. Gdy usłysz głośny dźwięk, na przykład klaśnięcie w dłonie, zacznie uciekać. Wszystkie tego typu zabawki wchodzą również we wzajemne interakcje – wystarczy, że dwa egzemplarze wypuścimy obok siebie.