Czy można zmniejszyć zużycie paliwa?

To pytanie w obecnych czasach zadaje sobie chyba każdy kierowca. Szukamy rozwiązań które pozwolą tam zmniejszyć kosztowne zużycie paliwa. Warto przyswoić sobie zasady ekonomicznej jazdy samochodem – to nie tylko recepta na mniejsze zużycie paliwa, ale także na wydłużenie żywotności pojazdu. Dobrym uzupełnieniem będą także Ceramizery – dodatki do paliw, które regenerują układ zasilania.

Jeżdżenie samochodem to coraz większy nakład pieniężny. Paliwo, benzyna, gaz nie tanieją, wręcz na odwrót – od kilku lat wciąż stają się coraz droższe.
Gdy rocznie pokonujesz 10 tysięcy kilometrów, tracisz na kupno paliwa prawie 3500 zł (przy średnim spalaniu 8 litrów benzyny na 100 km). Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę jakie to są koszty po kilku latach używania pojazdu.

Wyobraź sobie, że na tej samej ilości paliwa dojeżdżasz kilkadziesiąt kilometrów więcej. Pomyśl, co mógłbyś/mogłabyś zrobić z pieniędzmi, jakie w ten sposób zaoszczędzisz. No więc czas na odpowiedź na pytanie zadane na początku artykułu, jak zmniejszyć zużycie paliwa ?

1. Stosuj dodatki do paliw które mają właściwości oczyszczające układ paliwowy i zapewniają optymalne spalanie paliwa. Dodatki do paliw warto aplikować co około 10 tyś. km.
2. Unikaj więc tzw. „szapranej” jazdy czyli nagłego przyspieszania i hamowania które powiększają spalanie paliwa.
3. Korzystaj tak zwanego hamowania silnikiem. Jeżeli dojeżdżasz do skrzyżowania lub świateł, wspomagaj wytracanie prędkości poprzez zredukowanie biegu i stopniowe puszczenie sprzęgła (tzn. redukuj biegi np. z 4 na 3, później z 3 na 2). Przy hamowaniu silnikiem nie pracują wtryskiwacze, co pomniejsza zużycie paliwa w porównaniu do tradycyjnego hamowania (wytracanie prędkości jedynie pedałem hamulca)

4. Zastanów się nad używaniem nawigacji oraz słuchaj komunikatów drogowych w radiu lub radiu CB. Często pozwala to uniknąć jazdy w korku i wybrać optymalną drogę omijającą zator. Dzięki temu oszczędzisz na spalaniu paliwa które musiałbyś zużyć stojąc w korku.

5. Unikaj stresogennych sytuacji na drodze. Zwykle prowokują one do intensywnego wciskania pedału gazu. Bądź uprzejmym kierowcą, a wszyscy na tym skorzystają:)
6. Nie rozgrzewaj auta gdy stoi ono na postoju. Najbardziej ekonomiczne przy zimnym silniku jest rozgrzewanie go podczas jazdy. Dlatego też prawie od razu po odpaleniu silnika ruszaj pojazdem w drogę.

Wiesz już zatem jak oszczędzać paliwo – stosuj się do powyższych zasad ekonomicznej jazdy. Miej także na uwadze stosowanie sprawdzonych i uznanych na rynku dodatków do paliw.