Czym kierować się przy wyborze biura rachunkowego?

Każdy przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą wielokrotnie staje przed dylematem: prowadzić księgowość swojej firmy samodzielnie czy też zlecić rozliczanie ksiąg rachunkowych biuru rachunkowemu z zewnątrz. Rozliczanie się z fiskusem na własną rękę to przede wszystkim oszczędność finansowa. Z drugiej strony, oddanie księgowości firmy w ręce doświadczonego i sprawdzonego księgowego oszczędzi nam sporo czasu, który możemy przeznaczyć na rozwój naszego interesu. Jednocześnie unikamy niepotrzebnych nerwów związanych z nieterminowym obiegiem dokumentów i mamy świadomość, że finanse naszej firmy są w dobrych rękach.Skoro już zdecydowaliśmy się zlecić prowadzenie księgowości profesjonalnemu biuru rachunkowemu, stajemy przed wyborem jednego z wielu lokalnych biur oferujących obsługę księgową. Za przykład niech posłuży wyszukiwarka google, która na zapytanie „biuro rachunkowe Bydgoszcz” pokazuje nam kilkanaście stron wyników. Na co warto zwrócić uwagę dokonując wyboru?

Cena zawsze była, jest i będzie jednym z kluczowych czynników wpływających na nasze decyzje. Ceny usług oferowanych przez biura rachunkowe są w większości przypadków bardzo zbliżone. Niektórzy księgowi posiadają stały cennik podczas gdy inni rozliczają się z Klientami w zależności od ilości faktur lub innych czynników takich jak fakt bycia podatnikiem VAT czy też rodzaj prowadzonej działalności. Mimo, że zawsze szukamy najtańszych rozwiązań, trzeba pamiętać, że w tak ważnej dla dobra naszej firmy dziedzinie jaką jest księgowość warto czasem wydać trochę więcej i mieć gwarancję solidnych usług.

Kolejną kwestią, którą warto sprawdzić przed wyborem biura księgowego jest jego staż i doświadczenie. Starsze biura są często prowadzone przez doświadczonych księgowych, który doskonale orientują się w regulacjach podatkowych. Ta stara szkoła księgowości to dzisiaj zapewnienie odpowiednio wysokiej jakości oferowanych usług.

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych wymaga również odpowiednich uprawnień. Podstawowym dokumentem poświadczającym możliwość prowadzenia księgowości jest koncesja nadana przez Ministra Finansów. Każde biuro księgowe zobligowane jest również do posiadania ubezpieczenia OC, dzięki któremu Klienci nie są narażeni na ewentualne straty finansowe związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem biura. Dodatkowym atutem są kursy oraz szkolenia odbyte przez głównego księgowego lub pracowników biura.

Na decyzję przedsiębiorcy wpływa również wiele innych czynników takich jak dogodna lokalizacja, zakres oferowanych czynności czy też atmosfera współpracy. Przed wyborem odpowiedniego biura księgowego warto więc przeanalizować dokładnie powyższe wskazówki.