Czym się kierować przy wyborze ekogroszku?

Mieszkając w domku jednorodzinnym, musimy sami zadbać o to, aby w naszym mieszkaniu było odpowiednio ciepło. Problemem nie są już piece, bowiem nowoczesne urządzenia wymagają od nas jedynie uzupełniania paliwa, które ogrzeje wnętrze. Jednym z najpopularniejszych rodzajów opału jest ekogroszek.

Energetyczność ekogroszeku

Kupując opał na zimę zależy nam przede wszystkim na tym, aby wybrane przez nas paliwo skutecznie ogrzewało nasz dom. Nie bez znaczenia jest jednak także strona finansowa – każdego roku zakup opału to spory wydatek. Powinniśmy zatem zadbać, aby ekogroszek gwarantował nam odpowiednią energetyczność.    Dzięki temu przez całą zimę w naszym domu będzie panowała właściwa temperatura, a my nie będziemy musieli martwić się o zbyt duże zużycie opału. Wybierając ekogroszek należy zwrócić uwagę na jego parametry. Dobrym rozwiązaniem jest przetestowanie przed zimą opału od różnych dostawców – pozwoli nam to na dopasowanie opału do naszych potrzeb oraz możliwości naszego pieca.

Najważniejsze parametry

Wybierając ekogroszek spotkamy się z różnego rodzaju parametrami, które będą cechować poszczególne paliwa. Naszym celem jest zakup opału, który zapewni nam ciepło i jednocześnie nie będzie dużym obciążeniem dla naszego portfela. Zazwyczaj jednak za wysoką jakość należy zapłacić. Warto zwrócić uwagę nie tylko na nasze możliwości finansowe, ale również zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami. Jeżeli jesteśmy ciepłolubni i przy niższych temperaturach zależy nam na utrzymaniu ciepła w domu, to lepszym rozwiązaniem będzie dopłacenie do opału o podwyższonej energetyczności. Wybierając ekogroszek zwróćmy uwagę na jego wartość opałową, która powinna wynosić co najmniej 24 000 kJ/kg.

Ekogroszek w workach czy luzem?

W okresie zimowym warto mieć w kotłowni zapas opału, który pozwoli nam na spokojne przetrwanie zimy.  Jeżeli mamy za sobą już kilka sezonów grzewczych, to na pewno wiemy jaka ilość paliwa będzie nam potrzebna. Składy opału oferują nam ekogroszek sprzedawany w workach lub luzem, a ten drugi jest zazwyczaj tańszy. Warto jednak zastanowić się, czy dla naszego portfela będzie to prawdziwa oszczędność. Okazuje się bowiem, iż ekogroszek, np. taki jak tutaj: http://www.castorama.pl/katalog-produktow/ogrzewanie-2/paliwa-do-kotlow/ekogroszek-wysokoenergetyczny-25-kg-39994.html,  jest drobnym węglem, który dosyć szybko wietrzeje. Szacuje się, że po 8 tygodniach składowania luzem może stracić nawet do 30% swoich właściwości energetycznych. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż węgiel w workach zdecydowanie łatwiej jest nam zważyć. W prosty sposób możemy sprawdzić czy na pewno dotarła do nas taka ilość opału, którą zamawialiśmy, a co najważniejsze – za którą zapłaciliśmy.