Dieta zimowa, czyli jak zadbać o siebie

Za oknem śnieg, skrzypi mróz i brakuje słońca. Mamy niższe ciśnienie i obniżony nastrój, jesteśmy też osłabieni, brak nam chęci do nauki i pracy. Łatwo również ulegamy chorobom wywoływanym przez wirusy i bakterie. Zima to trudny sprawdzian dla naszego organizmu. Oto rozwiązanie

Zimą wzrasta apetyt

Biologia podświadomie powoduje, że w czasie zimowych miesięcy wzrasta nasze zapotrzebowanie energetyczne i chętnie sięgamy do słodkich przekąsek oraz tłustych i ciężkich potraw. Organizm musi, bowiem utrzymać stałą temperaturę ciała bez względu na aurę i odczuwalną temperaturę.

Podstawy zimowej diety

Zimowa dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, by dostarczać większych ilości witamin i minerałów oraz składników energetycznych. Witaminy i minerały to tarcza chroniącą nas przed czynnikami chorobotwórczymi. Ważny element stanowią również białka i węglowodany złożone. Białka są składnikami budulcowymi i pozwalają na regenerację komórek. Węglowodany złożone natomiast stanowią źródło bardzo cennej energii, uwalnianej systematycznie w procesach metabolicznych. Mając na uwadze redukcję zbędnych kilogramów warto zminimalizować podaż tłuszczów zwierzęcych nasyconych i cholesterolu. Lepiej zatem zrezygnować z tłustych mięs, frytek, fast foodów. Szczególną uwagę zwrócić na ilość i jakość składników odżywczych oraz ich pochodzenie. Białko powinno pochodzić z chudego oraz produktów mlecznych. Nie zapominajmy o tłuszczach roślinnych z nasion i orzechów (oliwa z oliwek, olej słonecznikowy i z pestek winogron) oraz dużej ilości świeżych owoców i warzyw.

Dieta zimowa nie powinna być restrykcyjna, lecz zbilansowana, wtedy będziemy cieszyć się świetnym humorem i dobrym zdrowiem.