Dlaczego warto czytać książki?

Dawniej większość dzieci czytała książki, mniej lub więcej, ale z reguły nie trzeba było ich do tego przymuszać. Teraz młodzież woli oglądać telewizję, wertować Internet, bądź spędzać czas na zabawie własnym smartfonem. Nawet starsze osoby, które niegdyś książki wręcz pochłaniały, przyznają, że ten zapal im minął. A szkoda, bo powodów, dla których warto czytać książki, jest naprawdę wiele.

Książki przede wszystkim powiększają nasz zakres słownictwa oraz pomagają w nauce ortografii i interpunkcji. Gdy czytamy od najmłodszych lat sporo książek, to umysł automatycznie koduje w głowie pewne zasady pisowni. Czytając poszerzamy swoją wiedzę, ale też możemy puszczać wodze fantazji, ponieważ podczas czytania musimy w głowie przedstawione sytuacje sobie zobrazować. W telewizji wszystko mamy podane na tacy, przez co nie trzeba się wysilać i gimnastykować umysłu. Oprócz tego książki poprawiają naszą pamięć, gdyż wraz z rozwijającą się akcją musimy zapamiętać szereg poprzedni zdarzeń, które miały miejsce na początku lektury. Dodatkowo dzięki czytaniu ma się lepszy sen i można się odstresować, bo podczas zgłębiania przeżyć bohaterów należy się skupić, a co za tym idzie, wyciszyć.

Tych kilka powodów już powinno wystarczyć, aby zachęcić wszystkich do czytania bądź do powrotu romansowania z książkami. Jeżeli ktoś nie zna aktualnych interesujących pozycji, to niech poszuka w sklepach internetowych – zobacz Na pewno każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.