Domowe kolędowanie z keyboardem.

Sprezentowanie dziecku instrumentu muzycznego z okazji urodzin lub świąt to doskonały pomysł do rozbudzenia w nim nowej pasji, a przy okazji szansa, że zdobędzie ono nową umiejętność. Nawet jeśli dziecko wcześniej nie przejawiało zainteresowań muzycznych, nie miało pojęcia jak odczytywać nuty na keyboard czy nawet na flet, to tego typu prezent może być doskonałym impulsem do zainicjowania jego nowego hobby. Oczywiście w przypadku instrumentów muzycznych nauka gry wymaga wiele cierpliwości i samozaparcia, ale efekty ciężkiej pracy są w tym przypadku bardzo satysfakcjonujące i to może zachęcać dziecko do podjęcia pewnego wysiłku.

By nie zniechęcić dziecka do rozwijania swoich muzycznych zainteresowań, warto na początek sprezentować mu jakiś prosty w obsłudze instrument np. keyboard. Zaletą takiego instrumentu jest wspomniana prostota obsługi, melodyjność, a także bardzo duża dostępność nut na keyboard, które możemy bez problemu znaleźć w Internecie i to bardzo często w postaci zapisu literowego – to w dużym stopniu ułatwia odtwarzanie melodii, zwłaszcza w przypadku osób początkujących. Najpopularniejsze i powszechnie dostępne nuty na keyboard to oczywiście kolędy. Większość z nich można znaleźć w postaci zapisu literowego, dlatego żadne dziecko nie powinno mieć trudności z ich odczytaniem i zagraniem. Również sama nauka gry tego typu melodii, ze względu na ich stosunkowo prostą formę oraz powtarzalność refrenów, nie powinna rodzić frustracji, a w praktyce powinna przynieść dziecku dużo radości.

Opanowanie prostych melodii, a nawet całych kolęd, nie powinno zająć wiele czasu, a tym samym keyboard podarowany na gwiazdkę lub na mikołaja może być doskonałym sposobem na zapewnienie podkładu muzycznego podczas rodzinnego kolędowania przy wigilijnym stole. Wystarczy tylko odpowiednio wcześniej znaleźć w Internecie nuty na keyboard z zapisem linii melodycznej popularnych kolęd, wydrukować je i już w zasadzie można przystąpić do ich odtwarzania. Naturalnie odrobina wcześniejszego treningu nie będzie stanowiła zawady i może okazać się ważnym sprzymierzeńcem przed pierwszym „publicznym” występem.