Domowe kompoty, czyli zdrowie w spiżarni

Dziś w sklepach nie brak soków, czy innych napojów z owoców z całego świata. Nic jednak nie zastąpi prawdziwego, domowego kompotu. Dają satysfakcję i pewność, że nie pijemy żadnych szkodliwych składników.

Kiedy zrobimy kompot samodzielnie, uda nam się zachować sporą część wartości odżywczych owocu, jego smak i barwę. Straty dotyczą głównie witaminy C, która uchodzi z owoców pod wpływem gotowania.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć kilka owoców w jednym kompocie. Wspaniałe są kompoty wieloowocowe z gruszek, śliwek, jabłek, nadają się do tego również jagody, truskawki, maliny.

 

Do kompotów najlepsze są owoce surowe, choć tak bardzo nie przeszkadza, gdy są suszone lub mrożone. Te ostatnie dodaje się bez rozmrażania. Najpierw myjemy owoce i przebieramy. Jeśli są pestki, trzeba je wydłubać.

 

Przejrzystość – to jedna z ważniejszych cech zalewy kompotów. Jej ilość jest proporcjonalna do ilości owoców: jeśli mamy dużo owoców, dajemy mało zalewy. Jeśli ktoś lubi, można całość doprawić wanilią. Cukier dodajemy w ilościach 40 dag cukru na każdy litr zalewy.

 

Kompoty są pasteryzowane. W tym celu gotuje się je w słoikach, które wkłada się do naczynia z wodą. Robi się to po to, aby owoce zachowały barwę i witaminy. Dlatego właśnie trzeba uważać, aby nie przegotować kompotu. Czas gotowania nie powinien przekroczyć 25 minut. Pamiętajmy o czystości słoików, najlepiej wcześniej je przegotować.

 

Takich domowych kompotów nie poda nam żadna restauracja we Wrocławiu, czy żadnym innym mieście w Polsce. Każdy ma swoje magiczne sposoby w przygotowywaniu kompotów, najlepiej o to zapytać oczywiście babcie. Kompoty pasują idealnie do obiadu, a ich owoce mogą posłużyć jako deser.

 

Gdy otworzymy kompot, powinno się go lekko rozcieńczyć wodą, aby uzyskać odpowiedni smak. Jeżeli chodzi o przechowywanie, to odstawiamy je w ciemne i chłodne miejsce, najlepsza do tego jest piwnica. Właściwie przechowywane, mogą leżeć nawet 2 lata. Należy jednak pamiętać, by przewracać je co kilka tygodni do góry dnem.