Domowy chrzan tarty

Przygotowanie domowego chrzanu jest czasochłonnym i niełatwym przedsięwzięciem. Mimo wszystko od czasu do czasu warto się na nie zdecydować i pozyskać w ten sposób produkt o szerokiej gamie zastosowań i licznych właściwościach zdrowotnych.

Dlaczego domowy chrzan tarty jest lepszy od tego kupnego?

Przede wszystkim człowiek sam ma wpływ na to, z czego go utworzy. Może nawet specjalnie w tym celu posadzić w swoim ogródku korzenie chrzanu i zebrać je późną jesienią, mając gwarancję, że nie były one niczym pryskane. Rośliny uprawiane przez największe zakłady nie są niestety tak naturalne.

Tarty chrzan dostępny w sklepach często jest też wzbogacany niepotrzebnymi substancjami. Dodaje się do niego konserwanty, aby przedłużyć jego termin ważności, a także liczne barwniki, sztuczne aromaty, ogromną ilość cukru i mnóstwo soli.

Jak przygotować domowy chrzan?

Najprostszy przepis na domowy chrzan tarty zawiera: 0,5 kg startego chrzanu, trzy łyżeczki cukru, trzy łyżeczki octu jabłkowego (najlepiej domowego) i odrobinę ciepłej wody. Wszystkie składniki należy umieścić w niewielkich słoiczkach i szczelnie zamknąć. Do masy można dodać jeszcze odrobinę soli, aby wzbogacić smak chrzanu.

Największe trudności podczas przygotowywania tego przetworu sprawia samo tarcie korzenia chrzanu. Działa on podobnie jak cebula, ponieważ błyskawicznie wywołuje łzy. Efekt ten można zahamować poprzez wcześniejsze wymoczenie chrzanu w lodowatej wodzie.

Z czym można jeść taki chrzan?

Jeśli nie ma on przesadnie intensywnego smaku bądź komuś nie przeszkadza ostrość chrzanu tartego, można go dodawać bezpośrednio do kanapek. Świetnie smakuje z pieczonymi szynkami czy kiełbasami oraz zwykłym serem żółtym. Chrzan tarty można też potraktować jako ostry dip do pokrojonych w cienkie paski warzyw. Taka przekąska będzie bardzo zdrowa.

Z chrzanu tartego tworzy się także fantastyczne sosy. Wystarczy dodać do niego niewielką ilość majonezu, jogurtu czosnkowego i musztardy, by przygotować dip idealnie sprawdzający się w hamburgerach. Sam chrzan warto natomiast urozmaicać ciekawymi przyprawami czy świeżymi ziołami. Przepisów na tego rodzaju przetwory jest po prostu mnóstwo, a można je też wymyślać i tworzyć samodzielnie.

Chrzan tarty kupisz na sklep.vitapol.net