Drukarki jako element naszej codzienności

Nie ważne, czy to w biurze, szkole, czy też w domu. Zawsze, gdy potrzebujemy nanieść na kartkę papieru jakąkolwiek grafikę lub tekst z komputera, włączamy drukarki. To urządzenia, które za pomocą atramentu i specjalnych technologii w sposób czytelny przenoszą na kartkę papieru to, co jeszcze kilka sekund wcześniej widniało tylko na ekranie komputera.

Drukarka jest sprzętem nie tylko uniwersalnym, ale także bardzo pomocnym. Oczywiście większość ludzi utożsamia termin drukarek z małym, domowym urządzeniem, które służy do drukowania na zwykłym papierze. Nic bardziej mylnego – prawdziwy świat drukarek zaczyna się w drukarniach oraz punktach ksero lub nawet biurach. Tam możemy zobaczyć prawdziwe kombajny, czyli rodzaje drukarek, które łączą się ze skanerami oraz kopiarkami. Ponadto wiele agencji reklamowych czy też wydawnictw korzysta z usług profesjonalnych drukarni, gdzie możliwe jest wydrukowanie na przykład plakatów czy ogromnych bilboardów. Zwykłe drukarki nie poradziłyby sobie z tym zadaniem. Dlatego do akcji wkraczają drukarki przemysłowe, znacznie większe i o wiele droższe.

O cenie oraz jakości decyduje rodzaj druku. Ważny jest także papier, na jakim drukujemy. Trzeba również pamiętać o atramencie – jeżeli zabraknie tuszu do drukowania, drukarka po prostu zakomunikuje ten problem jako błąd i przerwie drukowanie. Tusz można kupić w każdym sklepie ze sprzętem komputerowym. Jako ciekawostkę podamy, że producenci drukarek (tych domowych) nie zarabiają wcale na sprzęcie, ale na dedykowanym tuszu. To tłumaczy, dlaczego w nowych drukarkach pojemniki z tuszem są tylko do połowy pełne i dlaczego nowe pojemniki wypełnione po brzegi tuszem czarnym lub kolorowym są niemalże tak samo drogie, jak zakup nowej drukarki. Oczywiście wiele osób korzysta z tańszych zamienników lub zestawów do napełniania drukarek – niestety, takie rozwiązania albo niszczą drukarki, albo nie sprawdzają się gdy chodzi o jakość druku. Tam, gdzie liczy się jakość i szybkość drukowania, tam zadziała tylko zestaw oryginalny i sprawdzony przez producenta.

Reasumując – każdy ma do czynienia z drukarkami. Każdy przecież potrzebuje wydrukować pewien dokument lub zająć się innymi sprawami dotyczącymi właśnie drukowania. Jedni prowadzą biznes, który opiera się na drukarkach, inni natomiast korzystają tylko z usług drukowania. Jedno jest jednak pewne – wynalezienie druku było milowym korkiem ku nowoczesności oraz poprawieniu komfortu życia i pracy miliardów ludzi na całym świecie. Tego nie da się podważyć żadną tezą.