Dzianina – co to takiego?

Czym tak naprawdę jest dzianina? Najłatwiej powiedzieć, że jest to płaski wyrób włókienniczy tworzony przez zaplatanie kolejny oczek, które narastają w rzędach bądź kolumnach. Przędza w dzianinach charakteryzuje się bardzo dużym wrobieniem, stąd są one rozciągliwe i elastyczne. Materiał dzianinowy może być wzorzysty, gładki, ażurowy, fakturowany lub z okrywą włókienną.  Te które powstają w postaci rzędów, szyte są przy wykorzystaniu jednej nici, natomiast do produkcji kolumnowych służą równoległe nici zwane osnową.

Ze względu na różnorodność dzianin trudno wskazać konkretna grupę ich charakterystycznych cech. Jedne potrafią być bardzo delikatne jak rajstopy czy wyroby z włóczki, natomiast drugie, takie jak welur i polar, mogą być cięte w dowolnym miejscu bez niszczenia brzegów. Elastyczność, miękkość chwytu, przewiewność oraz mała stabilność wymiarowa to jedne z tych cech, które najczęściej charakteryzują dzianiny. Materiał ten łatwo dopasowuje się do kształtu i opina sylwetkę, dlatego też stroje sportowe i bielizna są zazwyczaj z niego wykonane.

Dzianiny dzieli się na metrażowe (sprzedawane w belkach) oraz odpasowane (przykładem mogą być swetry). Do najpopularniejszych surowców wykorzystywanych w produkcji odzieży zalicza się: poliamid, poliester, wiskoza, bawełna, ażur czy welur. Nierzadko stosuje się także różne mieszanki. Warto wspomnieć, że obecnie bardzo często wyroby dzianinowe łączone są z tkaninami – szyje się tkaninowe sukienki, które posiadają dzianinowa podszewkę. Prócz odzieży dzianiny wykorzystywane są, także bardzo często w przemyśle dekoracyjnym, tapicerskim, technicznym oraz medycynie. Rozwój technologiczny sprawia, że producent dzianin może oferować coraz to lepsze materiały. Co więcej – wachlarz produktów dzianinowych stale się rozszerza. Kwestią czasu jest wykorzystanie ich w coraz to nowszych obszarach.