Dziecko idzie do przedszkola

Przedszkole – kolejny etap życia malucha

W życiu każdego malucha przychodzi  w końcu czas na kolejny etap życia –  okres przedszkolny. Jest to okres w którym dziecko zaczyna się już nieco usamodzielniać. Przejście do niego bywa nieco bolesne dla malucha, ponieważ musi on pogodzić się z tym, że jego mama nie będzie już z nim przebywać cały dzień w związku z chodzeniem do przedszkola. Sporym wyzwaniem dla dziecka jest także poznanie nowych osób (chodzi tutaj zarówno o panie przedszkolanki, jak i rówieśników) oraz wdrożenie do swojego życia określonych zasad i obowiązków. Z drugiej strony jest to także wyzwanie dla rodziców, którzy muszą zadbać by dziecko czuło się w przedszkolu komfortowo. Pierwszym etapem przygotowania się do przedszkola jest wybór odpowiedniej dla dziecka placówki.

Wybór odpowiedniego przedszkola – niezwykle istotna sprawa

Aby rodzice, jak i dziecko byli zadowoleni z przedszkola, wskazane jest dokładne zapoznanie się z ich ofertą edukacyjną. Obecnie przedszkola oferują rozbudowaną bazę zajęć, a dzięki systemom elektronicznym możliwe jest określenie swoich preferencji i wybór najbardziej odpowiedniego do zainteresowań i potrzeb dziecka przedszkola.

Rekrutacja do przedszkoli rusza już na wiosnę (w marcu), dlatego warto podejmować decyzję szybko. Liczba miejsc dla dzieci rozpoczynających naukę w przedszkolach publicznych jest ograniczona (dzieci już tam uczęszczające mają pierwszeństwo) i dlatego nie warto z tym zwlekać do ostatniej chwili.

Przygotowanie dziecka do pójścia do przedszkola

Co należy zrobić by jak najlepiej przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? Istnieje kilka sposobów, by przejście do tego etapu nastąpiło w jak najbardziej łagodny sposób.
Aby dziecko czuło się komfortowo w nowej sytuacji, warto oswoić je ze świadomością tego, że będzie uczęszczało do przedszkola. Przede wszystkim można zrobić kilka wizyt zapoznawczych polegających na obejrzeniu wspólnie z dzieckiem przedszkola, wspólnej zabawie z dziećmi na placu zabaw, czy zjedzeniu  posiłku z przedszkolakami, stopniowo pozostawiając je bez rodzicielskiej opieki. Przedszkole organizują specjalne zajęcia adaptacyjne, podczas których dzieci oswajają się z przebywaniem w grupie. Odbywają się one najczęściej w czerwcu lub pod koniec sierpnia.

Oprócz wizyt zapoznawczych bardzo ważne uświadomienie dziecku, że zacznie niedługo tam chodzić poprzez opowiadania o przedszkolu i nowym planie dnia, wplątując temat przedszkola często w codzienne rozmowy, a nawet organizując w domu zabawy w przedszkole. Zabronione przy tym jest jednocześnie straszenie dziecka przedszkolem.

Należy je raczej zachęcać do pójścia i wspierać, by czuło się jak najbardziej komfortowo. Ważne jest także przygotowanie dziecka do zmiany planu dnia na tydzień-dwa przed pójściem do przedszkola, ustawiając pory snu, posiłków i codziennych zajęć, by przejście do rozkładu dnia przedszkolnego było jak najłagodniejsze.

Ciekawe porady na temat wychowania przedszkolaka znajdziesz na blogu parentingowym.