Dźwigi i żurawie – krótki przewodnik

W ostatnich czasach rejestruje się znaczny wzrost inwestycji przemysłowych o dużym rozmachu. Takie przedsięwzięcia jak budowa Gazoportu czy rozwój infrastruktury drogowej nie miałyby szans na realizację gdyby nie potężny sprzęt dźwigowy, którego gabaryty przekraczają najczęściej kilkaset ton.


Ten sam park maszynowy ale w mniejszym wydaniu używa się również przy inwestycjach prywatnych, związanych z działalnością pojedynczych osób czy mniejszych podmiotów gospodarczych  – przy budowie obiektów magazynowych, hal produkcyjnych, czy po prostu domów.

Stale rosnące zapotrzebowanie na rynku dźwigowym generuje rozwój technologii stosowanych w parku maszynowym, oraz stwarza naturalne środowisko dla powstawania wielu nowoczesnych przedsiębiorstw które świadczą różnego rodzaju usługi dźwigowe.

Adekwatnie do okoliczności zwykły Kowalski lub przedsiębiorca może urządzenia dźwigowe wynająć lub zakupić- firmy dźwigowe prześcigają się między sobą w coraz niższych cenach i usługach gratis. Oczywiście, przystępując do jednorazowego działania takiego jak budowa domu, czy prace pielęgnacyjne, spokojnie można poprzestać na relatywnie tańszej usłudze najmu podnośnika koszowego. Jest to sprzęt o stosunkowo niedużych rozmiarach gabarytach, gdyż ma wysięg ledwie od 20 do góra 60 metrów.

Coraz popularniejsze są dźwigi samojezdne terenowe, które efektywnie radzą sobie w często ciasnych uliczkach zabudowy osiedlowej jak i w ekstremalnych warunkach budowy.

Działania większego kalibru, w rodzaju montażu wielopiętrowych struktur oznaczają konieczność użycia urządzeń dźwigowych typu samochodowego, o tonażu wynoszącym co najmniej 350 ton.

Ciekawostką jest fakt, że urządzenia dźwigowe mają czasem zastosowanie do dość nietypowych zadań, z których stawianie sceny koncertowej czy udział w pokazie sportów wyczynowych to zaledwie kilka przykładów.

Niewątpliwie przy jakiejkolwiek transakcji i działaniach których przedmiotem jest sprzęt dźwigowy należy zwracać uwagę na następujące kluczowe aspekty:

  • aktualność przeglądu,
  • kontrolę nadzoru technicznego  – a przede wszystkim
  • obowiązkowe ubezpieczenie cywilne OC.

Najczęściej tym wymaganiom potrafią sprostać firmy istniejące na rynku co najmniej kilka lat, posiadające uprawnienia ODT oraz regularnie przeprowadzające audyt technologiczny.

Adam Kabałka