Firany nowoczesny będą gościły na oknach!

Świat pędzi jak szalony w kierunku nowoczesności i minimalizmu. Czy zwracaliście kiedyś uwagę na to jak łatwo wszystko przechodzi z stylu retro do nowoczesności? Jak niewiele potrzeba zmienić by coś co wcześniej było stare, nie do użytku, zniszczone stało się dziełem nowoczesnego wystroju. Przykładów można mnożyć w nieskończoność, jak: europalety które po dostarczeniu towaru zalegają na składach, a przecież można z nich zbudować półkę na telewizor, może posłużyć jako łóżko, stojak na kwiaty lub wiele innych rzeczy. Cienka granica między odpadem a nowoczesnością.

Na przykładzie dekoracji okiennych możemy zauważyć to samo. Firanki do kuchni przez ostatnie lata przechodzą metamorfozę i z prostych żakardów zamieniają się w bogato zdobione woale, markizety z haftem, lub bardzo proste firanki z woalu na przelotkach. Nowoczesność ma wiele różnych odsłon – wykorzystanie tego zależy od nas samych i naszego wnętrza. Czy w kuchni musi być firanka? Nie, to jest oczywiste że możemy zastąpić firanki roletami, ale czy pomieszczenie nie straci swojego przytulnego klimatu na rzecz surowej nowoczesności? Wszyscy do niej dążą nie zauważając że każda branża stara się dopasować do panujących trendów, ale nie wszyscy to zauważają wybierając oklepane rozwiązania które już z góry mają narzuconą nowoczesność ze względu że są dość świeżymi produktami. Następne w kolejce są nowoczesne firany do salonu. Oczywiście jest tutaj bardzo duży wybór takich firanek i na pewno nie będą to same drogie i bogato zdobione tkaniny! W stylu minimalistycznym liczy się prostota i elegancja. Czy takie firanki będą również dostępne? Oczywiście! Producenci dwoją się i troją by tkaniny które wystawiają do sprzedaży podołały wymaganiom najbardziej wybrednych klientów. To dla nich niejednokrotnie powstają całe kolekcje które uwydatniają takie materiały. Czasami warto się pochylić, chwilę przystanąć i pomyśleć czy nasze wnętrza będą tak samo atrakcyjne i przytulne bez firanek? Czy może firanki są tym co wprowadza część ciepła do naszego mieszkania, pozwala się czuć swobodnie i przytulnie w własnym mieszkaniu.

Czy czujemy się tak samo będąc w pomieszczeniu gdzie nie ma firanek (lub są one obskurne – poszarpane, szare, krzywo zawieszone) jak w pomieszczeniu gdzie jest eleganckie i nowoczesne wnętrze . Czy nie lepiej czujemy się w tym drugim przykładzie? Odpowiedź myślę że nie jest niespodzianką, więc dlaczego wprowadzając nowoczesność w naszych mieszkaniach tak często zapominamy o tak ważnym detalu jak firanki?