Firma sprzątająca pomysłem na biznes

Zawód sprzątaczki od lat traktowany jest jako zajęcie gorszej jakości, jednak jak się okazuje, jest to profesja ciesząca się obecnie jednym z  najwyższych wskaźników zatrudnienia w naszym kraju. W ostatnich latach przybywa zarówno drobnych usługodawców, jak i profesjonalnych agencji zajmujących się sprzątaniem i porządkami.

W obecnie panujących realiach rynkowych łatwo zauważa się tendencję do zlecania poszczególnych usług wyspecjalizowanym firmom outsourcingowym. Dotyczy to również sprzątania. Firmy coraz częściej rezygnują z zatrudniania w swoich strukturach osób odpowiedzialnych za utrzymanie ładu i porządku, powierzając to podmiotom zewnętrznym.
Na rynku pojawiają się nowe firmy sprzątające, a te już funkcjonujące zdobywają kolejnych klientów. Nic dziwnego więc, iż rośnie popyt na tego typu pracowników. Oficjalne dane odnośnie wynagrodzenia mówi o średnich zarobkach dla sprzątaczki na poziomie około 1400 zł. Stawki wahają się w zależności od regionu, wielkości miasta, częstotliwości wykonywanej usługi, godzina pracy kosztuje około 6-12 zł, przy legalnym zatrudnieniu.
O rosnącym zapotrzebowaniu na zatrudnienie w tym sektorze świadczą publikowane statystyki, jeśli chodzi o sprzątanie Poznań i Warszawa utworzyły w minionym roku kilka tysięcy nowych miejsc pracy.

Do największych wydatków generowanych przez agencje sprzątające należą koszty utrzymania i wynagrodzenia personelu. Niezbędne środki czyszczące często zapewniają sami właściciele mieszkania. Agencja zainwestować musi co prawda w sprzęt czyszczący, maszyny, co kosztować może kilka lub nawet kilkadziesiąt tys. złotych, ale zazwyczaj jest do inwestycja zwracająca się w przeciągu kilku miesięcy.