Fotowoltaika w modzie

Fotowoltaika, czyli dziedzina nauki zajmująca się wytwarzaniem prądu przy pomocy światła słonecznego, staje się w Polsce coraz bardziej popularna za sprawą paneli fotowoltaicznych. W artykule omówiono, jak to wszystko działa i jakie korzyści przynosi tym, którzy używają tej nowej technologii w swoich domach.

Chyba nikt nie odważy się polemizować z tezą, iż na świecie panuje moda na ekologię, a co za tym idzie – odnawialne źródła energii. Jednym z tych źródeł jest energia słoneczna. Najczęściej wykorzystuje się dwa sposoby na jej wykorzystanie. Są to kolektory słoneczne, które dają ciepło służące do ogrzania wody oraz panele fotowoltaiczne dające prąd elektryczny.

Polska na tle innych, cywilizowanych krajów wypada dość słabo. Portal energoforum.pl podaje w artykule o popularności fotowoltaiki, że dla porównania Polska dysponuje łączną mocą paneli 3MW, a Niemcy – 30MW. Co prawda patrząc na nasz kraj, sporo z nich to instalacje służące do wyprodukowania energii potrzebnej przy znakach drogowych, to coraz częściej widuje się się je przy domach. Wybudowano także kilka farm fotowoltaicznych.

Niewątpliwą zaletą inwestycji w ten rodzaj energii odnawialnej w domu jest to, że w okresie letnim urządzenia te mogą jej wyprodukować naprawdę bardzo dużo. Gorzej, jeśli spojrzymy na okres zimowy… a także na koszty inwestycji, która w zależności od nasłonecznienia zwróci się zapewne dopiero za kilka lat, o ile nie wystąpi żadna awaria lub konieczność wymiany paneli. W Polsce nie można sobie pozwolić zatem na całkowitą rezygnację z tradycyjnej energii elektrycznej, jednak patrząc przyszłościowo jest to dobry sposób na zaoszczędzenie, mimo kosztownej inwestycji.