Historia butów Adidas.

Jednym z charakterystycznych elementów określających rynek obuwia sportowego jest toczona od lat rywalizacja Nike, Adidasa i Pumy. Firmę Adidas stworzył Adolf Dassler, który karierę zaczynał skromnie jako szewc w miejscowości Herzogenaurach. Jest to małe miasteczko niedaleko Norymbergii, w Bawarii, w Niemczech. Dorastał w osłabionych pierwszą Wojna Światową Niemczech, więc był zmuszony pomagać rodzinie w zarabianiu na życie.

Buty adidas jako pierwsze były używane podczas Olimpiady w 1928 roku i od tego czasu ich twórca współdziałał prawie ze wszystkimi. Byli to zarówno lekkoatleci jak i piłkarze. Legendarny Jesse Owens nosił bieżniowe buty Adidas podczas swojego spektakularnego występu na igrzyskach w 1936 roku, kiedy to zdobył cztery złote medale. Tuż przed wybuchem wojny Adi otworzył drugą fabrykę. ale wraz z nadejściem wojny faszyści zabrali mu obie fabryki.

W pierwszy roku działalności przy szyciu butów zatrudniono zaledwie 12 osób którzy produkowali 50 sztuk butów dziennie. Projektowaniem obuwia zajmował się Adolf. Do Rudolfa należało sterowanie interesów spółki. W 1927 roku wydzierżawili fabrykę i mogli produkować 100 par butów adidas dziennie i zatrudniać 25 osób. W 1930 roku wykupili fabrykę na własność. Wraz ze wzrostem doświadczenia rosła również reputacja Desslera.Zdobył miano – światowego menadżera wyposażenia.

Za pierwszy warsztat służyła Desslerowi malutka pralnia matki o powierzchni 20 metrów kwadratowych. Pomysleć że z czasem jego buty staly się częścią traidy ktora zmonopolizowała rynek odzieży sportowej: Nike, Adidas i Puma. Adolf w tym czasie trenował piłkę nożną i chciał zarobić. Później zaczął wytwarzać również buty do tenisa i buty biegowe.

Drogi obu braci rozeszły się po wojnie. W 1948 roku Adolf założył firmę Adidas, a Rudolf firmę Puma. Rok później Dassler zaprojektował pierwsze korki piłkarskie i stworzył znak firmowy, trzy paski, a Adidas stał się oficjalną nazwą firmy. W tym czasie Adidas praktycznie dominował na rynku obuwia sportowego. Na olimpiadzie w Rzymie w 1960 roku 75 % sportowców występowało w butach Adidasa. Cztery lata później w Tokio już aż 80 %. A w Montrealu w 1976 roku nawet 83 %.