Historia narciarstwa biegowego

By rozpocząć przygodę ze sportem bądź czymkolwiek warto sięgnąć do historii. Dlatego też w tym artykule zajmiemy się historią narciarstwa biegowego. Pomoże nam to niejednokrotnie zrozumieć pewne aspekty tej dyscypliny sportowej a także rozumiemy, że w dzisiejszych czasach uprawianie tego sportu daje równie dużo satysfakcji, co kiedyś.
Niegdyś narciarstwo biegowe nazywane było biegiem płaskim. Dziś natomiast nazwa ta używana jest tylko w słownictwie potocznym. Niezwykłą popularnością sport ten cieszy się szczególnie w Europie i Kanadzie gdzie dostępne są rozległe i zaśnieżone tereny wprost idealne do biegania na nartach. Dyscyplina ta zapoczątkowana została w krajach Półwyspu Fennoskandzkiego jeszcze w czasach prehistorycznych. Fakt ten dziwi wiele osób, ale tak to jest prawda. A w chwili obecnej praktycznie każdy mieszkaniec Norwegii, Szwecji, Finlandii i Estonii posiada i używa narty biegowe. Natomiast w naszym kraju narciarstwo biegowe zaczęło się pojawiać w XIX i XX wieku. W Karpatach Wschodnich Józef Schnaider i w Tatrach Stanisław Barabasz promowali narciarstwo biegowe i to właśnie im przypisywane są największe zasługi odnośnie rozwoju narciarstwa biegowego w Polsce. Natomiast w 1919 roku powstał Polski Związek Narciarski.

Drewno, kijki bambusowe i skóra to materiał, z których wykonywane były buty, narty, kijki, paski. Dziś powiedzielibyśmy, że były one po prostu ekologiczne. Lecz wraz z rozwojem sportu zaczął się zmieniać także sprzęt paski z prostych i zwykłych zmieniły się na cienkie, skręcone, także powstały wiązania na zastrzyki z przodu i z tyłu buta oraz sznurowane pułapki a także wiele innych rodzajów zapięć, które były innowacyjnym rozwiązaniem w tamtych czasach.

Natomiast, jeśli chodzi o zawody to pierwsze zostały rozegrane w Norwegii w połowie XIX wieku. W Polsce mamy Bieg Piastów natomiast w Szwecji odbywa się równie dobrze znany narciarzom biegowym Bieg Wazów. Po raz pierwszy narciarze pobieli w nim w 1922 roku i odbywa się od po dziś dzień. Tymczasem w 1981 powołano Worldloppet, organizację skupiającą największe biegi narciarskie, masowe na świecie.