Historia – wielkie biografie

Ci, którzy zaważyli na dziejach świata, czyli… wielkie biografie. W dobie szybko rozwijającej się techniki, w której prym wiodą media elektroniczne, jest na szczęście jeszcze spora grupa ludzi, która kocha tradycyjne papierowe książki. Wśród wielu miłośników literatury duża ich część uwielbia biografie.

Życie innych ludzi zawsze było dla nas intrygujące. Lubimy słuchać ciekawych historii, czytamy o gwiazdach w kolorowych tabloidach… Jeśli jednak chcemy zajrzeć do życia naprawdę sławnych, wartościowych i znaczących postaci, musimy sięgnąć po typową literaturę biograficzną. Podstawową funkcję, jaką pełnią tego typu książki jest zaspokojenie ludzkiej ciekawości. W odróżnieniu jednak od plotkarskich portali i brukowców w sposób rzetelny i kompletny opowiadają one historie życia, opierając się na faktach, a nie pikantnych domysłach.

Miłośnicy biografii powinni obowiązkowo posiadać w swojej kolekcji pozycje – „Wielkie biografie”. Encyklopedia składająca się z trzech tomów omawia życie, oraz dzieła ludzi, którzy zaważyli na dziejach świata i zapisali się w nich na stałe.

Tom pierwszy to historie przywódców, reformatorów i myślicieli. To właśnie dzięki nim nastąpił rozwój cywilizacji i kultury, począwszy od najdawniejszych czasów, a na współczesnych kończąc. „Wielkie biografie” to nie tylko opowiadania. Oprócz ciekawych rysunków, ilustracji, czy map, swoje miejsce znalazły tu również dzieła literackie, muzyczne, plastyczne, a także liczne cytaty.

Kolejna część encyklopedii dotyczy najsłynniejszych przedstawicieli świata artystycznego. Pisarze, kompozytorzy, artyści, czyli wielcy twórcy, którzy zinterpretowali otaczającą ich rzeczywistość w dziełach artystycznych. Dodatkowym atutem tej pozycji jest efektowny materiał ilustracyjny, kadry filmowe, zdjęcia z inscenizacji teatralnych, rysunki, karykatury, czy reprodukcje dzieł plastycznych.

Tom trzeci z kolei to wielkie biografie, które przede wszystkim znacząco wpłynęły na rozwój nauki, zwłaszcza ścisłej, a także tworzyły kulturę i zmieniały bieg historii. Dzięki tej części poznajemy badania naukowe, odkrycia geograficzne, wynalazki, czy powstawanie budowli. Wielkie biografie wynalazców, odkrywców, astronomów, matematyków, czy architektów zainteresują nie tylko ludzi nauki, ale młodzież, studentów, a także każdego, kto chce w tym temacie pogłębić swoją wiedzę.

Wielkie osobowości wydają nam się idealne i nierzeczywiste. Czytając biografie poznajemy ich ludzką naturę, przestają być dla nas zakrytą kartą, dzięki czemu mamy wrażenie, jakbyśmy znali tych wielkich ludzi… osobiście.