Hostele – kilka niezbędnych informacji

W swojej formie zbliżone bardzo mocno do hoteli, a jednak da się wyczuć pewne różnice. Na czym polegają? Oto kilka ciekawych informacji o tej zupełnie nowej formie noclegu.

Obecnie hostele mnożą się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. W każdym roku jest ich coraz więcej, szczególnie jeśli spojrzymy na większe miasta naszego kraju. Prawdopodobnie obecnie w Polsce jest ich około 200. Zważywszy na liczbę hosteli i hoteli, to wydaje się to całkiem sporą liczbą.

Hostele lubią duże miasta?

Tak, szczególnie te, gdzie skupiają się największe uczelnie. Z ich oferty korzystają bowiem głównie studenci, którzy szukają tańszej od hotelu, alternatywy na bezpieczny nocleg.

Hostel, w samym założeniu ma bowiem być ofertą korzystniejszą cenowo niż tradycyjny hotel. Różni się jednak od niego…

Hostel – czyli nie do końca hotel

Czym się różni? Właściciele hosteli np. we Wrocławiu tłumaczą, że główną różnicą w jeden i drugiej formie noclegu jest sam pokój. W hostelu rezerwujemy miejsce w pokoju, w hotelu pokój. Hostele zwykle są też lokalizowane w samym centrum miasta, w dużych, piętrowych kamienicach lub mieszkaniach.

Różnica polega także na samym wkładzie własnym właścicieli. Na wyposażenie hostelu wydajemy dużo mniej. Trzeba co prawda wyremontować łazienkę i wspólna kuchnię, ale tutaj przypadają one na całe mieszkanie, nie na pojedynczy pokój.

Trzeba kupić łóżka, pościele, wyposażyć kuchnię w odpowiedni sprzęt, a pokój wypoczynkowy w telewizję, DVD, gry, Internet. Można jednak zapewnić różne standardy wypoczynku.

Hostel koniecznie w centrum!

Nie ma innej możliwości na to, by miejsce rzeczywiście mogło tętnić życiem. Żaden z poszukujących noclegu w tej formie nie wybierze miejsca usytuowanego, gdzieś na obrzeżach miasta. To nie miałoby zupełnie racji bytu.

Nieprzypadkowo zatem wspomniane hostele powstają najczęściej w kamienicach, w centrum miasta, blisko Starego Rynku, ewentualnie dworca kolejowego, autobusowego czy lotniska. To tam odbywają się przecież festiwale, imprezy.

Zresztą to dużo większa wygoda także dla tych osób, które nie do końca znają dane miasto.