Jak być dobrą nianią?

Niania to zawód wymagający jakich mało. Nie tylko trzeba wykazać się anielską cierpliwością i mieć nieograniczone wprost pokłady dobrego humoru, ale również być w pełni odpowiedzialnym za rozbrykanego malucha. Osoba, która decyduje się na podjęcie pracy jako niania musi sama przed sobą przyznać z całą stanowczością czy posiada niezbędne cechy charakteru, ale i umiejętności.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo malca. Każda osoba podejmująca się pracy przy dzieciach, bez względu na wiek, powinna więc być zupełnie pewna, że potrafi zadbać o jego zdrowie. Nie chodzi tu jedynie o zapewnienie maluchowi ruchu czy zadbanie o zdrową dietę. Mowa tu o zachowaniu zimnej krwi w nerwowej sytuacji, gdy dziecko wymagać będzie opanowania i metodycznego działania niani. Z całą pewnością każda z opiekunek powinna przejść przyspieszony kurs pierwszej pomocy i znać na pamięć zasady obowiązujące przy każdym typie urazu – czy to skaleczenie, złamanie, poparzenie czy zasłabnięcie. Opiekunka powinna już na początku pracy zadbać, aby w widocznym miejscu znajdowały się zawsze telefony alarmowe oraz numer do rodziców oraz lekarza rodzinnego.
Dobra niania powinna charakteryzować się szeregiem cech, które sprawią, ze obie strony będą zadowolone ze wspólnie spędzanego czasu. Na pracę tą powinny decydować się jedynie osoby cierpliwe, pogodne, odpowiedzialne i wyrozumiałe. Z uwagi na różne dziecięce charaktery dany przypadek może wymagać odmiennej charakterologicznie opiekunki. Rozbrykane dziecko potrzebować będzie kogoś o większej żywotności, i nie ma co ukrywać, także stanowczości. Dzieci ciche, nieśmiałe i niepewne swej wartości lgnąć będą do pogodnych, ciepłych opiekunek, które pod żadnym pozorem nie mogą być głośne ani nerwowe.

Niania musi również dbać o prawidłowy rozwój zdolności malucha. Przed podjęciem pracy z danym wychowankiem powinna dowiedzieć się jak najwięcej od rodziców o jego nabytych umiejętnościach, pasjach i talentach. Opiekunka powinna rozwijać je kreatywne razem z maluchem. Bez względu na predyspozycje powinna ćwiczyć z dzieckiem zdolności manualne, rozwijać wyobraźnię i kreatywność. Najlepszym sposobem są ku temu zabawy plastyczne z maluchem.

Ważny jest także sport i ruch na świeżym powietrzu. Opiekunka powinna już od najmłodszych lat maluszka uczyć go, że sport to zdrowie. Kopanie piłki, przeciąganie liny, a nawet wspinaczka w małpim gaju. Pod ochroną żwawej opiekunki wypróbowywać należy z maluchem wszystkie możliwości dobrej zabawy połączonej z gimnastyką.
Jak sport to także i odżywianie. Skoro opiekunka będzie spędzać cały dzień z maluchem musi dbać o jego nawyki żywieniowe. Opiekunka musi sama wybierać najlepsze artykuły, o ile rodzice nie zostawią całej masy gotowych produktów, które tylko należy podawać maluchowi o określonej godzinie. Czasem jednak także i one zmuszone będą do zakupu przekąski dla głodnego malucha czy napoju. Opiekunka musi wybierać dla dziecka jedynie naturalne i zdrowie produkty o dobrym składzie. Należy dziecku za każdym razem tłumaczyć w sposób zrozumiały dlaczego niebieski napój nie jest zdrowy, a cukierki składające się jedynie z cukru i barwnika nie są dobre dla ich zdrowia.