Jak długo karmić piersią?

Zależność długości karmienia dziecka piersią zależy przede wszystkim od woli matki karmiącej. Jeśli ma ochotę i cierpliwość, a także nie ma żadnych przeciwwskazań do karmienia naturalnego, to jak najbardziej zaleca się długie karmienie. Lekarze powtarzają młodym matkom, żeby nie rezygnowały zbyt szybko, aby były świadome, że karmienie piersią daje dziecku i matce wiele dobrego.

Samo zdrowie, jakie dziecko pobiera wraz z pokarmem daje motywację do długiego karmienia, nawet do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia.
W Polsce, jak i na całym świecie, kobiety karmią swoje dzieci piersią. W większości środowisk, gdzie jeszcze cywilizacja ma się bardzo słabo, tylko znane jest karmienie piersią . Jeśli z jakiś powodów dziecko nie może być karmione albo matka nie ma warunków do przystawiania dziecka do piersi, to wtedy taki mały noworodek już otrzymuje mleko pochodzące od zwierząt. W krajach cywilizowanych, gdzie postęp techniczny jest szybszy, nie stosuje się u noworodków karmienia mlekiem zwierzęcym. Dlaczego? Ponieważ, uważa się, że mleko pochodzące od np. krowy jest bardzo alergiczne i na pewno ma mniej witamin, minerałów, jak mleko pochodzące z laboratorium. Dzisiejsze mieszanki mleka modyfikowanego zawierają tak duże składniki witaminowe, ze śmiało mogą zastępować mleko matki. Jednakże, wciąż się powtarza, że mleko sztuczne nigdy nie będzie tak dobre w celach prozdrowotnych jak mleko z piersi. To mleko matki nie wywołuje zaparcia, nie powoduje skazy białkowej , jest lekkostrawne i przede wszystkim bardzo smakuje małym oseskom. Nie mają one lepszego startu w życiu, jaki zapewnia im kontakt z mamą podczas karmienia piersią.
Zaleca się karmienie piersią jako najlepszy sposób na uaktywnienie się flory bakteryjnej u dzieci.