Jak kupić tanio domenę

W sieci jest mnóstwo firm, które zajmują się sprzedażą domen. Są to zazwyczaj firmy powiązane z branżą hostingową, dlatego też zakupioną domenę można zaparkować na serwerach DNS takiej firmy i korzystać z niej zgodnie z zamierzonym celem. Zanim wybierzesz firmę w której zarejestrujesz domenę warto odszukać informacje na temat ewentualnych promocji jakimi obciążona jest noworejestrowana domena.

Wiele firm pośredniczących w rejestracji domen stosuje ukryte haczyki. Przykładowo klient może zarejestrować domenę za bardzo niską cenę np. 1 grosz, z tym, że po roku cena odnowienia będzie znacznie zawyżona.

Dodatkowo, w pierwszym roku, nie będzie możliwości uzyskania kodu AuthInfo domeny, dzięki któremu będzie można ją transferować do innej firmy. Innego rodzaju zabezpieczeniem jest wymóg w postaci konieczności przedłużenia ważności domeny po upływie jednego roku od momentu rejestracji. Spotkałem się również z przypadkami firm, które nie zezwalały na zmianę delegacji domeny na inne serwery DNS niż te należące do rejestratora. Są to jednak parktyki rzadko spotykane.

Dlaczego o tym piszę ? Od początku 2008 roku NASK obiżył ceny odnowień domen polskich. Wiele firm z branży nie podążyło za tym trendem pozostawiając ceny odnowień na niezmienionym poziomie. Zanim kupisz domenę warto, zatem, zorientować się, ile wynisie cena odowienia. Tanie odnowienie domeny to jednej z najważniejszych czynników.