Jak malować ściany?

Wydawać by się mogło, że nie ma łatwiejszej pracy przy wykańczaniu mieszkania czy remoncie, niż malowanie ścian. W praktyce bardzo często okazuje się, że ta pozornie prosta czynność potrafi przysporzyć wielu problemów. Żeby pokrywanie ściany wymarzonym kolorem nie było uciążliwe, a efekt zgodny z naszymi oczekiwaniami, musimy się do tego zadania odpowiednio przygotować oraz zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt.

Pokrywanie ściany farbą może być naprawdę przyjemnym zdaniem. Nie wymaga od nas żadnych konkretnych umiejętności, ani specjalistycznej wiedzy. Wystarczy stosować się do kilku wskazówek, aby uniknąć często popełnianych błędów.

Przygotowania

Zanim zaczniemy jakiekolwiek zabawy z farbą i pędzlem, musimy przygotować miejsce pracy. Chodzi tu przede wszystkim o dokładne oczyszczenie malowanej powierzchni. Jeśli na ścianie pozostaną jakieś zabrudzenia, nierówności czy spękania, malowanie nie przyniesie zamierzonego efektu. Podobnie jeśli pierwszy raz malujemy ścianę, musimy najpierw odpowiednio przygotować podłoże pokrywając je zalecaną warstwą gruntu. Musimy również wiedzieć ile potrzebujemy farby – nie chcemy przecież stanąć w obliczu konieczności ponownej wyprawy po brakującą puszkę produktu. Konieczne jest również właściwe dobranie rodzaju farby do danego pomieszczenia. Inna farba będzie odpowiednia dla ścian w łazience i kuchni, a inna w salonie czy sypialni. Nie bez znaczenia jet także gust domowników.

Pamiętaj o wszystkim

Bardzo ważny jest również dobór narzędzi do malowania. Będzie to miało ogromny wpływ na jakość naszej pracy, a co za tym idzie na efekt wykonania. Jeśli będziemy malować duże powierzchnie warto jest zaopatrzyć się w wałek. Malowanie za jego pomocą będzie łatwiejsze i zdecydowanie dużo szybsze. Przydatny będzie również zakup teleskopu, na którym umieścimy wałek. Do odsączania nadmiaru farby z wałka przyda się kuweta. Ponad to musimy pamiętać o zabezpieczeniu powierzchni, których nie chcemy pokrywać farbą. Przecież nikomu z nas nie uśmiecha się szorowanie plam farby z podłogi. W tym celu przydatna będzie folia lub stare gazety oraz taśma malarska.

Zanim przelejemy farbę do kuwety czy korytka, dokładnie ją wymieszajmy żeby przywrócić jej jednolitą konsystencję. Malowanie zaczynamy od sufitu. Ważne jest aby utrzymywać ten sam kierunek ruchów pędzla czy wałka na całej długości ściany. Jeśli przyklejaliśmy w jakichś miejscach taśmę malarską, musimy ją usunąć zanim warstwa farby wyschnie. Dzięki temu unikniemy odpryśnięć.

Malowanie ścian może być naprawdę przyjemnym zajęciem, jeśli jesteśmy do niego dobrze przygotowani. Pamiętając o wszystkich niezbędnych sprzętach możemy nadać naszym ścianom nowy blask.

/