Jak przezwyciężyć anemię i odzyskać chęć do życia?

Jesteś kobietą energiczną w kwiecie wieku, która powinna tryskać energią . Nie zawsze jednak tak jest. Ogólne zmęczenie, osłabienie organizmu, senność w ciągu dnia, znacząco odbijają się na stanie cery i włosów. Nie lekceważmy tych objawów, bowiem one być pierwszym sygnałem rozwijającej się anemii.

Anemia – przypadłość wielu kobiet

Przeprowadzone badania wykazują, że kobiety dwadzieścia razy częściej chorują na anemię niż mężczyźni. Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Po pierwsze, większość z nas tak naprawdę nie dba o siebie wystarczająco dobrze. Pracujemy bez wytchnienia, a  codzienny nadmiar obowiązków nas przytłacza. Do tego jeszcze dochodzi niewłaściwe odżywianie –  pamiętamy o śniadaniu dla swoich dzieci i męża, a same jemy bułkę, albo batonik. Okazuje się, że bardziej niż mężczyźni potrzebujemy właściwej ilości żelaza, bowiem podczas miesiączki tracimy go bardzo dużo.  A znaczne niedobory żelaza przyczyniają się do rozwoju anemii.

Objawy anemii

Często objawy anemii są bagatelizowane, gdyż w natłoku obowiązków nie zwracamy na nie uwagi. Najczęściej jest to długotrwałe zmęczenie, brak sił witalnych,  ogólne osłabienie organizmu, a także odczuwalna w ciągu dnia senność. Gdy objawy te utrzymują się dłuższy czas (nawet kilka tygodni), a oprócz nich pojawi się pieczenie języka oraz kołatanie serca, to wówczas należy koniecznie zasięgnąć opinii lekarza. Bowiem może być to znaczący sygnał, ze w naszym organizmie rozwija się anemia.

Badania krwi

Aby wykryć anemię pomocne okazuje się przeprowadzenie badania morfologii krwi. O stadium chorobowym świadczy obniżenie stężenia hemoglobiny poniżej 12 g/ dl u kobiet oraz 13,5 g/ dl u mężczyzn. Na podstawie wyniku lekarz może rozpoznać chorobę, jak również określić, na jakim tle powstała. Na przykład z powodu niedoboru żelaza, bądź witaminy B 12.

Jak zapobiegać anemii?

Aby tryskać energią i mieć piękne włosy i cerę nie wystarczy, że będziemy jeść. Trzeba umieć komponować taki jadłospis, by dostarczył niezbędnych witamin i minerałów. Powinnyśmy również zwrócić uwagę na częstotliwość posiłków. Jeśli chcemy skutecznie zapobiec rozwojowi choroby, to należy jadać posiłki bogate w żelazo.

Po pierwsze zadbajmy, by w naszym codziennym jadłospisie znajdowały się mięso i wędliny. Żelazo z produktów pochodzenia zwierzęcego jest najłatwiej przyswajalne przez organizm. Z tego powodu mięso i wędliny powinny znaleźć się na talerzu dwa – trzy razy w tygodniu. Najwięcej żelaza jest w mięsie czerwonym, króliku, kaszance. Najmniej w mięsie drobiowym. Z wędlin polecane są przede wszystkim: polędwica oraz szynka. Źródłem żelaza może też być wątróbka, należy ją jadać najwyżej raz na dwa tygodnie.

Po drugie włączmy do diety ryby. Żelazo w nich zawarte wchłania się nieco gorzej niż żelazo pochodzące z mięsa, ale znacznie lepiej niż z produktów roślinnych. Ryby warto jadać 2 – 3 razy w tygodniu. Godne polecenia są sardynki.

Po trzecie owoce, warzywa i zboże. Są dobrym źródłem żelaza. Mimo, ze gorzej się wchłaniają, to najwięcej tego pierwiastka znajduje się w roślinach strączkowych, ciemnozielonych warzywach oraz w produktach pełnoziarnistych. Zalecane jest spożywanie fasoli, soi, soczewicy, brukselki, szpinaku oraz buraków i czerwonej kapusty.

Po czwarte nabiał. Dietę warto wzbogacić w jajka, zwłaszcza w żółtka. To znakomite bogactwo łatwo przyswajalnego żelaza.

Zapobieganie anemii jest bardzo proste, gdyż produkty obfite w żelazo i witaminę C są bardzo smakowite. Na przykład żurawina. Zawarta w niej witamina C znacząco wspomaga przyswajanie żelaza. Podobnie działają: natka pietruszki oraz papryka. Z kolei soki owocowe świeżo wyciskane, bez dodatku cukru również zmniejszają ryzyko wstąpienia anemii. Żółtko jaja jest również ważnym źródłem żelaza. Można je jeść gotowane smażone oraz jako dodatek surówek.

Pomocne w zapobieganiu anemii są także gotowe preparaty, które możemy zakupić w aptece. Polecane są przede wszystkim tabletki musujące zawierające żelazo oraz witaminę C, bądź inne preparaty złożone z zawartością witaminy C oraz żelaza.

Żelazo tylko łącznie z innymi witaminami

Produkty obfitujące w żelazo należy łączyć w jednym posiłku z produktami z zawartością witaminy C. Bowiem to pozwala się żelazu łatwiej wchłonąć. Wystarczy, że sztukę mięsa popijemy sokiem z aronii, dodamy  żurawinę do pieczeni, a wątróbkę posypiemy zieloną pietruszką.

Oprócz żelaza ważnym budulcem w tworzeniu krwi są także inne witaminy, na przykład B 6, czy B12. Warto więc dołączyć produkty zawierające te witaminy – banany, czy płatki zbożowe.

Nie daj się anemii!

Zaawansowaną postać anemii nie da się wyleczyć samą dietą bogatą w żelazo. Konieczne są leki na receptę – zazwyczaj jest to żelazo w tabletkach (duża dawka).Należy je przyjmować w zaleconej ilości, przez kilka miesięcy. Pozwoli to na wyrównanie nie tylko bieżących niedoborów, jak również pozwoli na zgromadzenie zapasów.

Podczas anemii nie należy odchudzać się, ale także nie wolno forsownie uprawiać sportów. W tym czasie z pewnością przyda się konsultacja z ginekologiem, ponieważ powodem choroby bywają także zbyt obfite miesiączki.