Jak przygotować drewno do kominka?

Długie jesienne wieczory cudownie jest móc spędzić przy ciepłym kominku, ale by to było możliwe już zawczasu trzeba przygotować odpowiednią ilość drewna na opał.

Jakie drewno?

Najlepszym drewnem do palenia w kominku dysponują drzewa iglaste. Są one najbardziej kaloryczne, przez co wolniej się spalają, a także nie mają w sobie sporo żywicy, która podczas palenia uwalnia dużo zanieczyszczeń mogących zapchać komin. Zanieczyszczenia też biorą się również z dużej zawartości garbników w drzewie, najwięcej ich posiadają takie drzewa, jak dąb, sosna, świerk, jodła czy brzoza. Na podstawie tego, co powiedzieliśmy, najlepszymi drewnami na opał w kominku będą pochodzić z takich drzew, jak: grab, buk, jesion czy dąb. Na koniec przestroga. Pod żadnym pozorem nie palmy drewna pochodzących z odpadów, które pokryte są różnego rodzaju lakierami.

Wilgotność

Odpowiednie drewno to jednak nie wszystko, musi mieć ono jeszcze odpowiednią wilgotność. Wilgotność świeżo ściętego drzewa waha się w okolicy 80%. Takie drewno, wbrew powszechnej opinii, spala się bardzo nieekonomicznie, bowiem ciepło palonego drzewa zostaje zużyta do odparowania wody. Najlepiej, jeśli drewno użyte do palenia w kominku nie przekraczało 20%.

Po drewno do lasu

Jeśli mamy już odpowiednie przygotowanie teoretyczne, możemy udać się po drewno. Najlepiej kupić je bezpośrednio od leśniczego. Niestety, im bliżej miasta, tym droższe drewno, dlatego warto wybrać się do ustronnie położonego nadleśnictwa i tam je zakupić. Można oczywiście kupić opał od prywatnego hurtownika, ale wówczas nie mamy pewności, jak to drzewo było sezonowane i jakiej jest wilgotności.

Łupanie drewna

Oczywiście, jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami, możemy ten trudny rozdział pominąć i zakupić już połupane drewno. Jednak większość osób robi to sama. Jeśli ktoś lubi sporty siłowe, na pewno aż drży z myślą o porąbaniu całej góry pieńków. Tutaj koniecznie zainwestujmy w markową siekierę, wówczas nie będziemy musieli wkładać aż tak wielkiego wysiłku w tę czynność. Niestety, ta męska przygoda prędko daje się we znaki i przeobraża się w niezłą harówkę. Jest wszakże i na to sposób. W internecie znajdziemy schematy wykonania przydatnej łuparki do drewna, która postawi kres naszym katuszom. Jakkolwiek, jeśli nie jesteśmy wprawnymi majsterkowiczami i nie mamy wielkiego obycia z tego typu sprzętem, lepiej zakupić łuparkę w sklepie. Będzie łatwiej i… o wiele bezpieczniej.

Składowanie

Świeże drewno, by osiągnęło odpowiedni poziom wilgotności powinno przeleżeć w zabezpieczonym przed deszczem i dobrze wentylowanym pomieszczeniu nawet 2 sezony. Jeśli kupiliśmy suche drewno, oczywiście nie mamy takich problemów, jednak ochrona przed wilgocią jest jak najbardziej potrzebna. Dobrze jest mieć także malutki składzik tuż przy kominku, by drewno podeschło jeszcze, czerpiąc ciepło z paleniska.