Jak stosować dietę z głową?

Ogrom diet jakie można spotkać w internecie, jest tak duży, że trudno czasami zorientować się która z nich może być odpowiednia dla nas. Mało kto wie czym kierować się w wyborze odpowiedniej diety, a już zapewne ułamek z nich wie jak szybko bez obciążania organizmu i zdrowia odnieść dietetyczny sukces. Wśród wielu diet takich jak jogurtowa, żytnia, owocowa, mleczna, Hollywood, Atkinsona, dieta Kopenhaska wydaje się być najbardziej skuteczną. Niestety skuteczność jej działania jest obciążona wieloma niedogodnościami. Najważniejsze z nich:

 • wyniszcza
 • ma mały współczynnik BMI/SKlr
 • często kończy się niepowodzeniem
 • posiłki spożywane są nieregularnie
 • małe zróżnicowanie posiłków

Dieta Kopenhaska znana jest jako ekstremalna ale i błyskawiczna. Czy zatem jest to dieta dla każdego? Niestety nie. Dietę ta mogą stosować osoby których współczynnik BMI waha się pomiędzy 27-29 każdy inny współczynnik, poddany próbie tej diety kończy się zazwyczaj niepowodzeniem w odchudzaniu. Dlaczego? Osoby bardzo otyłe należą do osób szybkiego metabolizmu, oznacza to iż jego drastyczne zwolnienie powoduje odwrotną reakcję do zamierzonej. Czynnikami które powinny być uwzględnione podczas stosowania diety i to nie tylko tej to:

 1. wysiłek fizyczny .
 2. wysiłek fizyczny z obciążeniem.
 3. ćwiczenia aerobowe.
 4. regularność snu.
 5. regularność przyjmowania pokarmów.

W przypadku stosowania samej diety bez jakiegokolwiek wysiłku, zmiana metabolizmu na wolniejszy jest praktycznie niemożliwa. Dzieje się tak dlatego iż ćwicząc organizm pobudza nasz układ nerwowy limbiczny, ten zaś powoduje wydzielane się hormonów w kory nadnerczy oraz szyszynki. Są to testosteron lub odpowiednio estrogeny, hormon wzrostu, adrenalina i noradrenalina. Dwa ostanie hormony grają kluczową rolę w przemianie tłuszczów i katalizowaniu spalania ich przy pomocy węglowodanów. Kolejną ważną sprawą jest stosunek składników spożywczych z różnych grup względem siebie i tak odpowiednio powinny one stanowić:

 • węglowodany 60%
 • białka 20%
 • tłuszcze 20%

Zachowanie tej proporcji, wraz w odpowiednim wysiłkiem fizycznym jest najlepszą droga do sukcesu, oraz zapewnienia sobie zdrowia przez długi czas.