Jak trenować oddech za pomocą spirometrów?

Spirometria – ten tajemniczo brzmiący termin jest doskonale znany osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego, w tym astmę i obturacyjną chorobę płuc (POChP). Badanie spirometryczne polega na ocenie czynności płuc, na podstawie porównania objętości powietrza wydychanego i wdychanego. Służą do tego przepływomierze oddechowe, tzw. spirometry, a samo badanie polega na prawidłowym oddychaniu przez ustnik urządzenia, co wbrew pozorom, nie jest tak proste jak się wydaje. Jak się okazuje, sam pacjent może wpłynąć na przekłamanie wyniku badania. Dla zachowania wiarygodności, bardzo ważne są zarówno prawidłowa technika i zaangażowanie pacjenta, jak i odpowiednie przygotowanie i postawa. Jeśli nauczymy się prawidłowego postępowania podczas badania pod okiem lekarza, dzięki nowoczesnym spirometrom przenośnym możemy ćwiczyć oddech również w domu. Taki trening przyniesie nam wiele korzyści, takich jak: polepszenie parametrów oddechowych, rehabilitacja układu oddechowego po przebytych urazach, zwiększenie wydajności układu oddechowego, łagodzenie dolegliwości bólowych, poprawa wentylacji płuc, a nawet poprawa samopoczucia. Warto dodać, że trenażery oddechowe   to urządzenia przydatne nie tylko osobom chorym na astmę i POChP, ale również osobom pracującym w zawodach obarczonych ryzykiem chorób układu oddechowego, palaczom tytoniu, sportowcom i amatorom nurkowania lub wspinaczki górskiej.

Jak przygotować się do treningu oddechowego?

Jeśli mamy w planach skorzystanie ze spirometru, na co najmniej 4 godziny przed, nie powinniśmy palić papierosów i pić alkoholu. Do badania należy założyć luźną, niekrępującą oddechu odzież. Na dwie godziny przed, powinniśmy powstrzymać się od obfitego posiłku, a przed samym badaniem (do pół godziny), unikamy wysiłku fizycznego. Takie przygotowanie pozwoli nam ograniczyć wpływ dodatkowych czynników, które mogłyby spowodować przekłamanie wyniku.

Jak przeprowadzić badanie?

Trening oddechu najlepiej przeprowadzić w pozycji siedzącej. Siedzimy prosto, zwracamy uwagę, by nie garbić się. Następnie obejmujemy ustnik urządzenia i zaczynamy spokojnie oddychać. W dalszej kolejności nabieramy mocno powietrza w płuca, po czym wykonujemy mocny wydech, który podtrzymujemy najdłużej jak możemy. To właśnie konieczność intensywnego  i długotrwałego wydechu (zwłaszcza, że wydaje nam się, że nie mamy już powietrza w płucach) może przysporzyć nam najwięcej trudności, dlatego czynność tą warto uprzednio przećwiczyć.

Choć trening oddechu nie należy do prostych czynności, z czasem nabierzemy wprawy i z ochotą będziemy sięgać po swój domowy spirometr.  Dostępne na rynku różnorodne urządzenia przeznaczone do samodzielnego stosowania,  pozwolą nam poprawić komfort  życia i zadbać o zdrowie.