Jak utrzymać ciepło ciała na stoku

Prawidłowo dobrany sprzęt podczas jazdy na nartach z pewnością należy do jednych z ważniejszych czynników, o które należy zadbać udając się na stok. Nie wolno jednak zapominać, że długotrwałe przebywanie w niskich temperaturach, jakie panują w zimie może prowadzić do odmrożenia jakiejś części ciała. Z tego względu zaleca się inwestycję w specjalistyczne ubranie, którego głównym zadaniem jest jak najdłuższe utrzymywanie ciepłoty ciała.

Zadaniem tzw. bielizny termo-aktywnej jest jak sama nazwa podpowiada utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Wyjazdy na narty wymuszają zwiększony wysiłek fizyczny, czego skutkiem jest wydzielanie przez ciało potu. Jego nadmiar, dzięki nowoczesnym materiałom wykorzystanym przy produkcji takiego ubrania, zostaje odprowadzany. Za jakość takiego stroju trzeba zapłacić dodatkowe pieniądze, lecz w ten sposób zwiększy się również komfort jazdy, gdyż jazda w przepoconym kombinezonie z pewnością nie należy do przyjemnych.

Podstawową zasadą, o której należy pamiętać podczas wyboru ubrania w sklepie, jest jak najlepsze dopasowanie danego modelu do ciała. Zakup zbyt dużego rozmiaru w znacznym stopniu utrudni działanie materiału, a więc izolację skóry od potu i ogrzewanie organizmu. Z tego powodu niektórzy sprzedawcy polecają zakup nawet lekko obcisłego stroju, co zwiększy jego skuteczność. W sklepach dostępnych jest parę rodzajów bielizny termo-aktywnej.

Z reguły wyróżnia się trzy główne typy: lekką, średnią i ciepłą. Pierwsza grupa znajduje zastosowanie jedynie w gorące dni z powodu braku warstwy ocieplającej, zapobiegając nadmiernemu przepoceniu ciała. Drugi rodzaj jest już wyposażony w taką funkcję, jednakże najlepszym rozwiązaniem będzie zakup ubrania z najcieplejszej grupy, szczególnie biorąc pod uwagę niskie temperatury panujące w austriackim Hintertux.