Jak wybrać biuro rachunkowe?

Benjamin Franklin powiedział kiedyś ?Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki? każdego roku przekonujemy się o tym siadając do rozliczania corocznego PITa. Większość osób wykonuje to niechętnie, więc rozliczenie się z urzędem skarbowym zostawia na ostatni moment. Co jednak wtedy, gdy nie wiemy jak rozliczyć jakiś przychód lub chcemy sobie odliczyć coś od podatku dochodowego, a nie mamy pewności czy możemy. Czy stać Cię na pomyłką w zeznaniu podatkowym? Każdy taki błąd może Cię sporo kosztować, możemy zapłacić karę kiedy przez przypadek pominiemy jakiś przychód w zeznaniu podatkowym, możemy także stracić kiedy nie odliczymy czegoś za co przysługuje nam odliczenie. Wszystkie takie błędy spowodowane mogą być brakiem wiedzy, nie każdy jest przecież specjalistą od podatków lub roztargnieniem, ponieważ śpiesząc się często człowiek robi błędy.

Próba oszczędzenia paru złotych na samodzielnym wypełnianiu PITa, może odnieść odwrotny skutek, zamiast oszczędzić narazimy się na koszta. Z tego powodu warto przemyśleć zlecenie tej pracy doradcy podatkowemu lub odwiedzić biuro rachunkowe, w biurze napewno otrzymamy profesjonalną pomoc księgowego. Biuro rachunkowe wypełni za nas zeznanie podatkowe i jeśli tego chcemy wyśle do naszego urzędu skarbowego. Zaletą wybrania biura rachunkowego może być to, że zamiast składać zeznanie na ostatnią chwilę w kwietniu, można je złożyć w lutym, dzięki temu otrzymamy wcześniej zwrot z podatku, jeżeli taki nam przysługuje.

Powyżej opisałem przypadek, kiedy jednorazowo można skorzystać z pomocy biura rachunkowego, jeśli natomiast prowadzimy działalność gospodarczą, zlecenie księgowości ?na zewnątrz? jest wręcz konieczne. Jak jednak wybrać dobre biuro rachunkowe? Przede wszystkim wybierane przez nas biuro rachunkowe powinno posiadać wymaganą licencję wystawianą przez Ministerstwo Finansów oraz ubezpieczenie OC od odpowiedzialności cywilnej, jeśli tych rzeczy nie posiada lepiej takiego biura unikać. Jeżeli mamy szansę warto też zapoznać się z opiniami innych klientów biura, z którym zamierzamy nawiązać współpracę, takie opinie mogą nam wiele powiedzieć na temat jakości świadczonych usług przez biuro dla klientów. Czy należy się kierować ceną? Moim zdaniem cena nie powinna być wyznacznikiem, zwłaszcza, że rozbieżności cenowe w różnych biurach nie powinny być zbyt duże. Zamiast na cenę lepiej zwrócić uwagę na jakość usług świadczonych przez biuro.

Na co możemy liczyć współpracując z biurem rachunkowym, czyli czym zajmują się biura rachunkowe?
W zakresie doradztwa rachunkowo-finansowego możemy liczyć na prowadzenie:
– ksiąg rachunkowych,
– podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów,
– ewidencji ryczałtowych,
– ewidencji VAT,
– doradztwo i obsługę kadrowo-płacową i ZUS,
– sporządzanie sprawozdań wymaganych przez GUS i inne urzędy.

W zakresie doradztwa gospodarczego możemy liczyć na:
– pełną obsługę czynności związanych z założeniem firmy w odpowiedniej formie prawnej,
– sporządzanie dokumentów statutowych, umów, porozumień, uchwał
– porady podatkowe i prawne.

Dobre biuro rachunkowe powinno nas także reprezentować przed urzędem skarbowym w sprawach spornych, budzących wątpliwości. Podsumowując, profesjonalne biuro rachunkowe powinno sprawić, że o naszej comiesięcznej księgowości będzie jedynie przypominać opłata wnoszona na rzecz naszego biura rachunkowego, dzięki czemu będziemy mogli skupić się na ważniejszych czynnościach związanych z naszą działalnością.