Jak wybrać odwodnienia liniowe

Odwodnienia liniowe pełnią bardzo istotną rolę w zakładach przemysłowych. W wielu przypadkach jest to element niezbędny, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie firmy. W jaki sposób wybrać właściwe i optymalne rozwiązanie?

Dwa systemy do wyboru

Do naszej dyspozycji są tak naprawdę dwa warianty odwodnień liniowych. Chodzi oczywiście o kanały rynnowe oraz kanały szczelinowe. Pierwsze rozwiązanie jest powszechnie stosowane w zakładach przemysłowych działających w branży chemicznej, spożywczej i budowlanej. Co więcej kanały rynnowe sprawdzają się również w szpitalach oraz obiektach użyteczności publicznej. Istotą systemu odwodnienia jest odprowadzanie wody oraz nieczystości z powierzchni podłogi do kanalizacji. Kanały rynnowe wykonane są ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczna jest duża wydajność hydrologiczna. Ważnym elementem składowym tego systemu są ruszty czyli przykrycia. Mają one zróżnicowane formy niemniej jednak najbardziej popularne są ruszty antypoślizgowe.

Kanały szczelinowe

Odwodnienia liniowe to jednak nie tylko kanały rynnowe. Drugim rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę, są kanały szczelinowe. Ich funkcja jest analogiczna jak w przypadku wcześniej opisywanego systemu. Kanały szczelinowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana duża wydajność hydrologiczna. Tego typu odwodnienia liniowe są tańsze ze względu na brak rusztu. Co więcej są też bardzo uniwersalne dając możliwość łączenia z innymi typami kanałów.

Odwodnienia liniowe to ważny element, który gwarantuje sprawne funkcjonowanie zakładu. Wybierając kanały rynnowe lub szczelinowe musimy jednak wziąć pod uwagę nie tylko koszty, ale przede wszystkim wymagania jakie stawia specyfika danego zakładu przemysłowego.