Jak wykonywać ćwiczenia na koncentrację

Jak wykonywać ćwiczenia na koncentrację? Co jest podstawą szybkiego i efektywnego uczenia się? Oczywiście koncentracja i pamięć. Jeśli któraś z tych ważnych funkcji umysłowych nie jest w najlepszej kondycji, z doświadczenia zapewne wiemy, że nasza nauka kończy się na bezmyślnym przewracaniu kartek i przysłowiową pustką w głowie.

Pamięć i koncentracja muszą do tego ze sobą współdziałać, tylko wtedy mamy szansę na zapamiętanie pożądanego materiału. Często jest tak, ze nie zapamiętujemy czegoś nie dlatego, że coś się dzieje z naszą pamięcią, ale że nie potrafimy należycie skupić się nad zadaniem, które aktualnie wykonujemy. Jeśli wyżej opisana sytuacja coraz częściej przytrafia się tobie, twoja uwaga wciąż się rozprasza, bądź wiele czynności wykonujesz automatycznie, bez namysłu oznacza to, że masz problemy z koncentracją.

Na szczęście jest na to rada. Ćwiczenia na koncentrację wzmocnią i poprawią nawet tę najsłabszą. Oczywiście jak to z ćwiczeniami bywa, efektów nie możemy spodziewać się od razu, ale wykonując ćwiczenia regularnie możemy osiągnąć znaczącą poprawę. Ćwiczenia na koncentrację nie są skomplikowane, dlatego każdy może je sobie zaaplikować: dzieci, dorośli, ci którzy mają dużo wolnego czasu, jak i ci zapracowani. Ćwiczenia nie wymagają dużo czasu, ale aby były skuteczne musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Jak i gdzie zatem ćwiczyć, aby zwiększyć koncentrację?

  • Najistotniejsza jest dla nas cisza oraz spokój. Udajmy się więc w miejsce, w którym będziemy sami i nikt nie będzie nam przeszkadzał. Wyciszmy i odsuńmy wszystko, co nie dotyczy aktualnego zadania. Usiądźmy wygodnie, weźmy kilka głębokich wdechów i spróbujmy się zrelaksować. Odpowiednie przygotowanie do wykonywania ćwiczeń jest bardzo istotnym w całym procesie etapem.
  • Efektywne ćwiczenia na koncentrację muszą być także systematyczne. Zacznijmy od pierwszego ćwiczenia i wykonujmy je codziennie tak długo, aż dojdziemy do perfekcji. Dopiero kiedy w pełni opanujemy jedno ćwiczenie, stopniowo przejdźmy do kolejnego. Pamiętajmy o tym, że nie ma tu określonego czasu. Jednej osobie może zająć to tydzień, a innej miesiąc. Najważniejsze, abyśmy byli uczciwi wobec siebie.
  • Wykonując ćwiczenia na koncentrację postarajmy się o maksymalne skupienie. Nie rozpraszajmy się, nie błądźmy myślami, nie zasypiajmy! Jeśli jednak jest to od nas silniejsze, przerwijmy ćwiczenie i zacznijmy je od początku za jakiś czas.

Ćwiczenia na koncentrację mogą być najróżniejsze. Wszystko to zależy od stopnia naszego zaangażowania, wieku, możliwości, a także od tego czy wykonujemy je sami, czy pod okiem trenera. Najważniejsze, abyśmy przyzwyczaili nasz mózg do wysiłku, bo aby był on w dobrej formie, tak samo jak ciało, potrzebuje treningu.