Jak zadbać o noże w kosiarkach

Noże tnące są jednym z najbardziej istotnych elementów każdej kosiarki. Dobrze naostrzone noże w kosiarce gwarantują, że trawnik będzie pięknie skoszony. Ostrza tępe, zaniedbane, spowodują, że trawnik będzie straszył swoim wyglądem. Ponieważ nikt nie chce mieć trawnika z przysychającymi łodyżkami, warto wiedzieć, jak należy prawidłowo konserwować noże do kosiarek. Bardzo często zdarza się, że użytkownicy kosiarek montują w nich noże tnące odwrotnie, co rzecz jasna praktycznie uniemożliwia skoszenie trawnika.

Dlatego przy demontażu noża w kosiarce warto robić zdjęcia poszczególnym etapom tej czynności. Ułatwi to zapamiętanie, gdzie po kolei muszą znajdować się wszystkie elementy. Poziom zużycia noża powinien być stale kontrolowany. Aby jej dokonać, trzeba położyć go na płaskiej powierzchni, na której łatwo będzie sprawdzić ewentualne uszkodzenia.

Zniekształcenia na nożu mogą powstać na przykład wskutek uderzeń w przeszkodę, taką jak pniak, kamień czy kretowisko czy kawałek metalu. Taki odkształcony nóż koniecznie musi być wymieniony, gdyż może powodować zabójcze dla kosiarki, zwłaszcza silnika, wibracje. Wymieniony powinien być każdy nóż z widocznymi gołym okiem uszkodzeniami czy z wytartymi skrzydełkami. Wytarte skrzydełka mają mniejszą powierzchnię koszącą, co powoduje mniej dokładne skoszenie trawnika. Stępione ostrze można naostrzyć samodzielnie lub oddać do firmy zajmującej się tym profesjonalnie.

Inną czynnością o której trzeba pamiętać jest wyważenie noża w kosiarce. Wibracje wytwarzane przez niewyważony nóż mogą bardzo uszkodzić kosiarkę. Może spowodować takie uszkodzenia jak urywanie się zaczepów, śrub mocujących gaźniki czy nawet kółek kosiarek. Wyważenie noża jest bardzo proste do sprawdzenia.

Konieczny będzie do tego śrubokręt, który umieszcza się w centralnym otworze noża kosiarki. Trzeba pamiętać również o tym, że uruchomienie kosiarki bez noża jest niebezpieczne – dla osoby, która się na to decyduje i dla kosiarki. Nie warto ryzykować, bo może skończyć się to na przykład naderwaniem ścięgna lub mięśnia ręki.

Ważnym elementem noża tnącego jat tzw. piasta, która łączy wał silnika kosiarki z nożem. Zniszczone piasty trzeba koniecznie wymienić, ale uwaga – zawsze muszą być wykonane z delikatnego materiału, nigdy twardego, jak stal. Kosiarka ze zniszczoną piastą noża nie powinna być używana.