Jaka siekiera do drewna będzie najlepsza?

Każda siekiera jest inna. To proste, acz prawdziwe stwierdzenie. Nie znajdzie się zatem raczej osoba, która zaprzeczyłaby, że siekiery różnych producentów różnią się nie tylko designem i tym, w jaki sposób zostały wykonane, lecz także możliwościami, parametrami i tworzywami, z których są wytworzone. Prym na rynku w tej dziedzinie od  kilku ładnych już lat wiedzie renomowana fińska firma Fiskars.

Tajemnica siekier rodem z Finlandii

Siekiery tej marki przeznaczone są – w zależności od zapotrzebowania – do rozłupywania małych, średnich oraz pni naprawdę pokaźnych rozmiarów. Bez względu jednak na jej rozmiar, osoby, które pracowały z tymi narzędziami, są zdania, że praca z nimi to nie tylko wysiłek i obowiązek, ale również przyjemność. Twierdzą bowiem, że ostrza wchodzą w drewno jak nóż w masło.

Wymieniając konkretne zalety, jakie posiada siekiera Fiskars, należy wspomnieć, że ostrza są w niej wytwarzane nową technologią. Są przede wszystkim kute matrycowo, bardzo dokładnie szlifowane i poddane podwójnemu hartowaniu, co ma niebagatelny wpływ na ich żywotność i wytrzymałość. Sposób wykonania w zestawieniu z odpowiednią dbałością o te narzędzia sprawia, że są one naprawdę długowieczne.

Krawędź ostrza jest ponadto w taki sposób zaokrąglona, że wyjmowanie narzędzia z kawałka drewna nie jest problematyczne ani uciążliwe. Powoduje to ponadto, że siekiera rozłupująca jest dzięki temu znacznie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Mówiąc o ostrzu, należy jeszcze wspomnieć, że zostało ono pokryte nowoczesną powłoką PTFE, która bardzo skutecznie chroni je przed korozją, jak również zmniejsza tarcie aż o dwadzieścia pięć procent.

Trzonek nie mniej ważny

To, co również znacząco wpływa na jakość i funkcjonalność siekier Fiskars, to ich trzonek. Został on wyprodukowany z innowacyjnego materiału, jakim jest FiberComp, czyli inaczej kompozytu włókna szklanego. Poprawia on trwałość i wytrzymałość narzędzi, a przy okazji odejmuje im dekagramów. Jest bowiem lekki i nie obciążający.

Wykonana z tego tworzywa rękojeść sprawia, że uczucie zmęczenia podczas pracy z siekierą jest zniwelowane, tym bardziej, jeżeli porównamy je ze stosowaniem tradycyjnej siekiery przy pracy. Co istotne, trzonek został odlany wokół ostrza, dzięki czemu pozostaje on na swoim miejscu nawet podczas wykonywania mocno energicznych ruchów.

Z solidnego antywstrząsowego materiału SoftGrip został wykonany uchwyt. Posiada on ergonomiczny kształt i jest antypoślizgowy. Dodatkowo, rękojeść została odpowiednio zaostrzona, aby używane narzędzie jeszcze pewniej trzymało się w dłoni.

Siekiera Fiskars, co dla większości osób jest zapewne  nadzwyczaj ważne, jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak ulewy, mróz, susza czy nagła zmienność temperatur.

Do zestawu zazwyczaj dołączany jest specjalny zabezpieczający ją ochraniacz wykonany ze specjalnego tworzywa.
Siekiery Fiskars, które oferuje między innymi dobry internetowy sklep ogrodniczy, zaprojektowane zostały w taki sposób, aby jak najskuteczniej wspomagać rozliczne prace leśne, w tym także prace, które mają związek z rąbaniem drwa nawet na potrzeby indywidualnego gospodarstwa domowego.

A czy narzędzie pochodzące z zimnego kraju skandynawskiego posiada jakieś wady? Jeżeli dosyć wysoką cenę, jaką należy na nią wyłożyć, można nazwać wadą, to owszem. Niezbyt niska cena jest chyba jednak jedynym mankamentem, jaki nasuwa się, gdy myśli się o rzeczonym produkcie.